Policisté zastavili řidiče Modrého anděla. Jeden byl opilý, druhý zdrogovaný

Pražští policisté v noci na dnešek zastavili osobní vůz. Jeho opilý majitel si pro odvoz objednal řidiče firmy Modrý anděl, kterému však policisté naměřili skoro 2,5 promile alkoholu v dechu. Po chvíli zastavili dalšího řidiče stejné firmy, ten zase měl podle orientační zkoušky policistů kokain a THC.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní vůz (ilustr. foto) | Foto: Prokop Havel

Majitel vozu se zdržel v restauraci a dal si nějakou tu sklenku. Udělal to s klidným svědomím, protože neměl v úmyslu řídit. Spoléhal na službu, kterou nabízí některé společnosti – že ho zavezou i s autem bezpečně domů.

Funguje to tak, že přijede auto se dvěma řidiči. Jeden si sedne do vozu zákazníka a bezpečně ho odveze domů. Druhé auto jede jako doprovod za nimi. Ovšem v tomto případě placený řidič ze společnosti Modrý anděl nadýchal 2,4 promile alkoholu. A jeho kolega, který jel ve druhém autě, v sobě měl podle orientační zkoušky policistů kokain a THC.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ řidičů Modrého anděla shrnuje Jitka Hanžlová

Jednatel firmy Modrý anděl Robert Faltýnek říká, že jde o ojedinělý případ. Podobný se jim prý stal jen v roce 2011 a od té doby odvezli už milion zákazníků.

„Tohoto lidského selhání a incidentu hluboce litujeme. Pokud se náš smluvní partner-řidič dopustí takového selhání, okamžitě s ním rozvazujeme spolupráci a s námi už nebude moci nadále spolupracovat,“ tvrdí Faltýnek.

„Abychom předcházeli takovýmto incidentům, provádíme pravidelné testy jak na alkohol, tak na drogy. Všichni smluvní partneři musí předkládat jak trestní rejstříky, tak karty řidiče,“ říká jednatel Modrého anděla.

Škodu by platil opilý řidič

V tomto případě to dopadlo ještě dobře – nikdo nebyl zraněn. Kdyby najatý opilý řidič způsobil dopravní nehodu, škodu by sice zaplatila pojišťovna, na viníkovi by ji pak ale vymáhala.

„Pojištění jde primárně v evropských zemích, tedy i u nás, za automobilem. Pokud je řidič, který způsobí nehodu respektive škodu jiným lidem opilý, pak pojišťovna z povinného ručení auta, které řídí, škodu uhradí. Ale po tomto opilci pak bude chtít zaplatit,“ popisuje postup pojišťovny mluvčí Allianz pojišťovny Václav Bálek.

Škodu na voze zákazníka by hradila firma, která službu poskytuje, a to z odpovědnostního pojištění podniku. Pokud by pojištění neměla, řeší to soud. Majitel auta by v takovém případě byl nevinný. Úhrada škody by sice šla z jeho povinného ručení, o případné bonusy by ale nepřišel.

„Vzhledem k tomu, že celá škoda se pojišťovně vrátí, protože ji bude nárokovat na tom opilci, tak by o bonus majitel auta nepřišel. Tyto případy však posuzujeme individuálně, protože je rozdíl mezi tím, když předá klíčky od vozu majitel auta někomu, o kom ví, že právě opustil výčep, a mezi tím, když si zavoláte profesionální firmu, od které očekáváte služby na úrovni,“ vysvětluje Bálek.

V každém případě je dobré podívat se pořádně na řidiče, kterému svěřujeme klíčky od vozu a také své zdraví. Pokud ale zákazník zjistí až během jízdy, že najatý šofér je opilý, pak je nejlepší snažit se co možná nejdříve řidiče přesvědčit, aby zastavil a z auta vystoupit.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme