Policisté zatkli v Brně dvojici pašeráků padělaných dolarů ze Srbska

Policie zatkla při mezinárodní akci dva muže, kteří převáželi do Česka padělané bankovky v hodnotě 130 tisíc amerických dolarů. Peníze se vyráběly v padělatelské dílně v Srbsku. Podezřelým hrozí za padělání a pozměnění až 12 let vězení, jsou ve vazbě. ČTK to dnes sdělil mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americké dolary | Foto: Fotobanka stock.xchng

Dvojice byla podle Hantáka zatčena v Brně poté, co padělané bankovky do Česka převezli ze Srbska přes Maďarsko a Slovensko v tajné automobilové schránce.

Zatčeným je 42 a 56 let, pocházejí ze Srbska. Další zásah se uskutečnil v srbském městě Zrenjanin, kde tamní policisté zajistili plně vybavenou padělatelskou dílnu, která zásobovala trh padělky stodolarových bankovek.

V dílně byly nalezeny další padělky v hodnotě 33 tisíc amerických dolarů připravené k distribuci, další bankovky ve fázi výroby, tiskařské barvy, kopírky, speciální barvy či počítačová technika.

Těžko odhalitelná falza

Česká národní banka podle Hantáka zajištěné padělky ohodnotila jako nebezpečné nebo zdařilé, což znamená, že jsou velmi těžko odhalitelné.

Detektivové na případu začali pracovat na začátku roku 2014, kdy v Česku zjistili větší množství padělaných amerických dolarů. „Většina padělků vykazovala shodné znaky a prvotním šetřením bylo zjištěno, že mohou pocházet od padělatelů z Balkánu," doplnil Hanták.

Česko pak začalo spolupracovat se srbskou stranou, která souběžně vyšetřovala případ výroby falešných bankovek. Oba státy kvůli případu založily poprvé společný vyšetřovací tým.

„Cílem společného týmu bylo identifikovat konkrétní padělatele, odhalit padělatelskou dílnu a narušit tím distribuční kanál a shromažďovat a sdílet relevantní informace a důkazy pro účely trestního stíhání," vysvětlil Hanták.

Padělané dolary, které policie zajistila v Česku, byly při vyšetřování případu podle Hantáka odhaleny i v dalších státech.

Šlo třeba o Německo, Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko, Rumunsko, Bulharsko, Chorvatsko, Bosnu a Hercegovinu, Litvu, Srbsko nebo USA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme