Policisté zkoumají 39 let starý soudní spis o nehodě tramvají v Ostravě

Vyšetřovatel dnes začal studovat starý soudní spis o nehodě ostravských tramvají z roku 1969. Historické dokumenty objevila v archivu města Ostravy redaktorka Českého rozhlasu. Prokazují, že se na jednokolejce už v minulosti stala podobná nehoda jako před dvěma týdny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První cestující nastupují do tramvaje | Zdroj: ČTK

Mnoho let ležel v depozitáři, teď vydává neobyčejně cenné svědectví. Jde o starý soudní spis o nehodě před 39 lety. Dnes ho historici vydali policistům.

"Je naší povinností jim ho zapůjčit, ale je to jenom zapůjčení na revers a proti podpisu," řekla ředitelka archivu Blažena Přibylová.

Policejní vyšetřovatel Jiří Jícha, který se zabývá i nedávnou nehodou na ostravské jednokolejce, už začal starý spis studovat.

"Pro současné šetření je to dokumentace toho, že v minulosti se stala obdobná nehoda na trati, která byla ve správě Dopravního podniku Ostrava. Je pozoruhodné, že obě nehody měly podobný průběh i příčinu. Tehdy stejně jako dnes došlo k nerespektování křižování a k oběma nehodám došlo v oblouku trati," uvedl Jícha.

Reportáž Andrey Čánové o nehodě z roku 1969 si můžete přečíst zde.

Kriminalisté zřejmě umožní nahlédnout do spisu i Drážní inspekci. Už dříve uvedli, že budou prošetřovat i manažery dopravního podniku a zjišťovat, zda vedení společnosti nepochybilo, když trať lépe nezabezpečilo. Zatím policisté obvinili jen čtyřiadvacetiletého řidiče Petra Hrocha, který prý kolizi zavinil.

Mladý řidič udělal stejnou chybu jako tehdy jeho o čtyři roky starší kolegyně. Oba nepočkali na křížení s protijedoucí soupravou a vyjeli na jednokolejný úsek. Srážce už pak nedokázali zabránit. V roce 1969 při nehodě tři lidé utrpěli těžké poranění a 20 dalších se zranila lehce. Řidičce soud uložil dvouletý trest. Ve vězení strávila rok a poté byla propuštěna v rámci amnestie.

Čelní srážka dvou souprav z letošního 11. dubna měla tragičtější následky. Tři lidé zemřeli, 14 bylo zraněno těžce a desítky dalších lehce. Řidiči hrozí za trestný čin obecného ohrožení až deset let vězení.

Andrea Čánová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme