Obvinění za výbuch v Poličských strojírnách. Třem zaměstnancům hrozí vězení nebo peněžitý trest

Kvůli loňskému výbuchu v Poličských strojírnách policie obvinila tři zaměstnance firmy z obecného ohrožení z nedbalosti. Série explozí zranila 19 lidí, evakuováno bylo 120 lidí. Materiální škoda dosáhla podle prvních odhadů zhruba 50 milionů korun, policie se nyní přiklání k 25 milionům. Obviněným hrozí dva až osm let vězení nebo peněžitý trest.

Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exploze ve strojírnách v Poličce | Foto: HZS Pardubického kraje

Výbuch v jedné z hal 23. února způsobila uvnitř hydraulického lisu plastická trhavina, která byla součástí munice. Pak začalo také hořet a následovaly exploze dalšího uskladněného materiálu. Lisovnu na trhaviny provozovala společnost STV Group, která je sesterskou firmou Poličských strojíren.

Za únorovou explozi v Poličských strojírnách může munice. Škoda je vyčíslená na 50 milionů

Číst článek

Obvinění předcházelo vypracování a vyhodnocení znaleckých posudků, uvedl mluvčí svitavské policie Ondřej Zeman. Hejtmanství, hasiči a záchranáři v minulosti kritizovali, že se po výbuchu nemohli na místo dostat včas. Vrátný společnosti neměl v den neštěstí informace o mimořádné události v areálu a o místě požáru.

Hasiči a záchranka přesně nevěděli, co se v podniku stalo a jaké nebezpečí hrozí. Firma proto později rozšířila kamerový systém, vytvořila jednotný dispečink a provedla revizi elektrické požární a zabezpečovací signalizace.

Podle policie přesáhla škoda způsobená výbuchem 25 milionů korun. Hasiči ji dříve odhadovali na 50 milionů korun.

Poličské strojírny i STV Group jsou součástí holdingu STV Invest. Hlavní aktivity holdingu směřují do oblasti obranného a bezpečnostního průmyslu, v současné době v něm pracuje kolem 500 zaměstnanců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme