Politici a experti pokračují v jednání o termínu voleb

Prezident Václav Klaus, předsedové obou komor parlamentu Přemysl Sobotka a Miloslav Vlček a premiér Jan Fischer zveřejní společné stanovisko k předčasným parlamentním volbám. Nejrychlejší cestu k nim už hledá právní skupina expertů politických stran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby

volby | Foto: Tomáš Adamec

Svým lídrům navrhnou s ohledem na nutné termíny schvalování, aby se volby posunuly na počátek listopadu. Strany s výjimkou ČSSD jsou připraveny posunutí voleb v případě nutnosti akceptovat.

V čem se obě varianty liší vysvětlil místopředseda KDU-ČSL a zástupce lidovců v komisi Pavel Svoboda: "Pro nás je přijatelnější návrh, který obsahuje obecnou normu o tom, jak případně měnit délku mandátu Poslanecké sněmovny, nikoli návrh, který obsahuje jednorázové ustanovení o ukončení mandátu sněmovny."

Podle předsedy ODS Mirka Topolánka návrh dostanou poslanci na stůl příští týden: "Začneme okamžitě v úterý projednávat experty připravený senátní návrh zákona, který podali naši senátory. Možná bude pozměněn ve smyslu minimálně pozměňovacího návrhu Marka Bendy, případně dalších."

Změnu Ústavy chtějí zákonodárci prosadit rychle

Předseda ČSSD Jiří Paroubek předpokládá, že poslanci předlohu schválí ve stavu legislativní nouze: "Předpokládám že v úterý nebo ve středu ve stavu legislativní nouze je možné to projednat v jednom dni."

Zákonodárci jsou připravení potřebnou obecnou změnu ústavy odhlasovat bez ohledu na rozhodnutí Ústavního soudu. Ten odložil vykonatelnost rozhodnutí prezidenta o vyhlášení předčasných voleb kvůli projednání stížnosti Miloše Melčáka.

Verdikt by měl padnout příští čtvrtek. Tedy v den, kdy mají krajské úřady a magistrát rozhodnout o registraci kandidátek.

O den dříve mají kandidující strany poslední termín k opravám případných chyb na kandidátních listinách a od Státní volební komise mají dostat volební čísla. Komise rozhodla, že příprava říjnových voleb zatím poběží podle původního scénáře.

Přečtěte si také:
Předčasné volby by mohly být začátkem listopadu
Politici se shodli: chceme volby v původním termínu
Předsedové obou parlamentních komor jsou pro brzký termín voleb
Generální sekretář Ústavního soudu: Rozhodnutí o odkladu bylo jediným řešením
Právníci: ÚS si prodloužil čas na posouzení Melčákovy stížnosti
Politické špičky budou na Hradě řešit, jak dál po verdiktu ÚS
Klaus svolává na Hrad mimořádnou schůzku kvůli rozhodnutí ÚS
Předčasné volby může ovlivnit ústavní stížnost poslance Melčáka

Milan Kopp, Lenka Šumová, Václava Vařeková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme