Politici by měli přiznávat majetek už při nástupu do funkce. Plánuje to ministr Dienstbier

Už při nástupu do funkce by měli politici a úředníci přiznávat svůj majetek. Počítá s tím novela zákona o střetu zájmů, kterou vypracoval ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD. Novinka by umožnila lépe porovnat, s čím politici do své funkce přišli a jestli si během mandátu neadekvátně nepolepšili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Dienstbier ČSSD | Foto: Filip Jandourek

Hradní kancléř Vratislav Mynář dlouho odmítal zveřejnit, jaký má majetek. Nakonec to udělal, ale v přiznání z roku 2013 toho moc není.

Kromě podílu ve firmách kancléř uvádí, že nedostal žádný dar a ani nic nekoupil. S jakým celkovým majetkem Vratislav Mynář nastupoval do funkce, z dokumentu vyčíst nelze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politici by měli přiznávat majetek už při nástupu do funkce. Plán ministra Dienstbiera přiblížila Markéta Chaloupská

„Já jsem udělal ze zákona všechno, co jsem měl. To, že je díra v zákoně, to neovlivním já,“ řekl letos v červnu Mynář, který dosud svoje majetkové poměry nevysvětlil.

To by mu v budoucnu nemělo projít. Podle vládního návrhu by měli politici a úředníci přiznávat svůj majetek už v době, kdy na post nastoupí.

„Aby bylo možné následně posoudit, jestli zejména politici a další veřejní funkcionáři náhodou nemají nějaké podivné majetkové příjmy nebo nárůsty,“ vysvětluje ministr Dienstbier.

Majetková přiznání by měla být uložena v registru, který bude spravovat ministerstvo spravedlnosti. Celkově by se v registru měly sejít záznamy o výdajích a příjmech více než 34 tisíc tuzemských politiků a úředníků. Odborníci se ale obávají, že nikdo nebude reálně kontrolovat, jestli politici odevzdali správné údaje.

„Ministerstvo akorát bude shromažďovat u sebe všechna oznámení a potom bude namátkově kontrolovat, jestli tam není nějaký rozpor. A v případě, že ho najdou, tak pošlou podnět na danou obec, kde má příslušný funkcionář trvalý pobyt, a ona ho bude mít povinnost sankcionovat. Ale zase se dostáváme do toho, že starosta bude sankcionovaný vlastní radní,“ myslí si například Marek Zelenka z občanského sdružení Oživení.

Podobný návrh opozice u vlády narazil

Podobný zákon před časem předložila i opoziční strana TOP 09, u vlády ale narazil. Koaliční politici to tehdy zdůvodnili tím, že už mají svůj komplexnější návrh. Místopředseda sněmovny a poslanec za TOP 09 a Starosty Petr Gazdík vládní novelu kritizuje.

„Oproti vládnímu návrhu zákona nevytváříme zbytečnou novou byrokracii, nový registr a nové vedení nějakých nesmyslných účtů u obcí a dalších institucí. U nás to mají kontrolovat finanční úřady, které mají přístupy k daňovým přiznáním pro politiky před vstupem i po výstupu z funkce a mohou účinně zjistit, jestli politik svůj majetek nabyl legálně,“ podotkl Gazdík.

V současnosti politici podávají majetková přiznání, ale pouze za uplynulý rok. Novela by mohla začít platit nejdříve v roce 2017.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme