Politici chtěli podle bývalého šéfa NBÚ ovlivňovat prověrky, informuje MfD

Politici se snažili ovlivňovat bezpečnostní prověrky, tvrdí v Mladé frontě Dnes bývalý ředitel NBÚ Tomáš Kadlec. Ministr obrany Karel Kühnl nejspíš nepodepíše miliardový kontrakt na transportéry - místo sebe pošle podřízeného úředníka, zjistily Lidové noviny. Hospodářské noviny konstatují, že větrné elektrárny na Chomutovsku asi nebudou. Státní zástupkyně Irena Zadražilová podala trestní oznámení na redaktory České televize. Proč, píše Právo

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Bývalý ředitel Národního bezpečnostního úřadu Tomáš Kadlec tvrdí, že když byl v letech 1998 až 2003 v čele této instituce, snažili se politici ovlivňovat udělování prověrek. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes Kadlec nepopřel, že významní politici ČSSD se na něj snažili vyvíjet nátlak například i v případě dnešního ministra zemědělství Jana Mládka. Tomu NBÚ před pěti lety odmítl udělit prověrku na stupeň tajné.

Mládek o prověrku žádal v době, kdy byl náměstkem ministra financí. Podle Mladé fronty Dnes mohly být příčinou neudělení prověrky tehdejší Mládkovy kontakty s ruskými podnikateli, kteří byli údajně napojeni na zpravodajské služby. Premiér Jiří Paroubek už dřív uvedl, že Mládek nepředstavuje pro stát žádné bezpečnostní riziko. Tomáš Kadlec je ale opačného názoru, doplňuje list.

Podpis miliardového kontraktu na transportéry chce ministr obrany Karel Kühnl nechat na úřednících, informují Lidové noviny. V historii české armády jde o rekordní kontrakt, který svou výší přesahuje i pronájem švédských stíhaček Gripen. Takto důležitý dokument podle rozhodnutí ministra nakonec podepíše podřízený úředník. Ministerstvo navíc tvrdí, že Kühnlův podpis pod tímto kontraktem není třeba.

Podle odborníků je takový postup minimálně nestandardní. Místopředseda sněmovního branně-bezpečnostního výboru Miloš Titz je dokonce přesvědčený o tom, že se Kühnl snaží vyhnout politické odpovědnosti za kontrakt. Obří armádní zakázky dosud vždycky svým podpisem zaštiťoval ministr obrany. Podle ministerstva je ale v tomto případě zadavatelem zakázky sekce vyzbrojování, a proto smlouvu v takovém případě podepisuje její ředitel, dodávají Lidové noviny.

Projekt větrných elektráren na Chomutovsku za miliardy korun padl, konstatují dnešní Hospodářské noviny. Mělo přitom jít o největší větrný park co do výkonu v Evropě. Důvodem se stala roztržka mezi českými a britskými společníky firmy Czech Venti, která projekt připravuje. Ti se totiž přou o kompetence, přestali spolu komunikovat a vzájemně na sebe podávají žaloby. Za sporem údajně stojí rozdílné názory na výběr dodavatele tak velké zakázky.

Český společník Czech Venti, společnost Proventi z Chomutova, chtěla, aby větrný park stavěli Češi a aby byl do věci zapojený český průmysl. Britští společníci ale chtěli spolupracovat se zahraničními dodavateli a prosazovali prodej projektu španělské společnosti. Stavět sami ale teď Britové také nemohou. Licenci na výrobu větrné elektřiny, kterou uděluje ministerstvo průmyslu a obchodu a bez které se nedá stavba spustit, má česká strana, vysvětlují spor Hospodářské noviny.

Kvůli zveřejnění policejních odposlechů v kauze Berka podala státní zástupkyně Irena Zadražilová trestní oznámení na redaktory České televize kvůli použití odposlechů v reportáži. Podle dnešního Práva dále trestní podnět směřuje proti neznámému pachateli z řad policie nebo státního zastupitelství. Okruh lidí, kteří mají přístup ke spisovým materiálům, je totiž podle Zadražilové přesně vymezený trestním řádem. Redaktor televize Jiří Hynek listu řekl, že trestní oznámení považuje za absurdní.

Navíc si podle něj žalobkyně prostřednictvím advokáta vyřizuje osobní účty. Zadražilová v trestním oznámení uvádí, že někdo z veřejných činitelů, který měl přístup k vyšetřovacímu spisu, předal Hynkovi odposlechy a umožnil mu přístup nejméně k výpovědi konkurzního správce Daniela Thonata. Novináři i další osoby se podle Zadražilové provinili tím, že odvysílali odposlechy s úmyslem způsobit jinému škodu, uzavírá Právo.

Školy našly trik, jak získat žáky, píše na první straně Mladá fronta Dnes. Ze strachu, že se nenaplní všechny třídy a nedostanou za studenty peníze, nevypisují některé školy přijímací zkoušky, žáky berou podle průměru nebo vymýšlejí další finty. Jsou školy, které třeba ještě před přijímacími zkouškami pořádají zkušební přijímací zkoušky nanečisto. Uchazečům pak ještě před oficiálním termínem oznámí, že je na školu přijaly. Školy, na kterých se testy dělat musejí, si stěžují, že se k nim hlásí málo zájemců.

Za vše podle nich může nový systém přijímacích zkoušek na střední školy, který začal platit loni. Žáci devátých tříd si v prvním kole mohou dát jen jednu přihlášku. To způsobilo, že si raději zvolí školu, o kterou není normálně moc velký zájem, místo prestižní. A hlavně se hlásí tam, kde nemusejí skládat přijímací zkoušky. Letos proto většina středních škol přijímací testy nedělá vůbec a studenty bere podle známek a vysvědčení, upozorňuje Mladá fronta Dnes.

Veronika Malá, Marián Vojtek, Kateřina Křenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme