Politici dál usilovně hledají cestu k předčasným volbám

Maraton jednání o cestě k blízkému termínu voleb do Poslanecké sněmovny pokračuje. Klíčové bude ale příští čtvrtek rozhodnutí Ústavmího soudu o stížnosti poslance Miloše Melčáka na jednorázový zákon o rozpuštění sněmovny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

voliči ve volební místnosti

voliči ve volební místnosti | Foto: Marián Vojtek

Pokud dá Melčákovi za pravdu, že by zkrácení mandátu měla ošetřit obecně platná norma, nestihne se ani říjnový, ani listopadový termín. Sociální demokraté míní, že by bylo dobré počkat až na tento verdikt a nezačínat probírat ústavní zákon umožňující předčasné volby už v úterý.

Prezident Klaus na nedělní schůzku politických špiček nepřijde

Prezident Václav Klaus se nezúčastní nedělní schůzky politických špiček v Senátu ohledně změny Ústavy a cesty k předčasným volbám. Lídrům ODS a ČSSD poděkoval za pozvání, podrobného jednání o legislativních postupech se ale prý nezúčastní, sdělil jeho mluvčí Radim Ochvat. Klaus je nyní na mezinárodní konferenci v Itálii a vrací se až o víkendu.

Nedělní setkání politických špiček svolal šéf ODS mirek Topolánek. Předseda ČSSD Jiří Paroubek řekl, že setkání bez hlavy státu by nemělo smysl, mimo jiné proto, že Ústavní soud pozastavil výkon jeho rozhodnutí o svolání voleb a prezident byl iniciátorem všech dosavadních jednání.

ODS: Pokud volby nebudou možné v říjnu, budou v listopadu

Podle poslance ODS a bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila by strany měly mít možnost podat kandidátní listiny do 7. října. Volby by se odehrály asi o měsíc později.

"Experti spočítali lhůtu na přípravu voleb na délku přibližně 45 dnů, protože Ústava říká, že předčasné volby se konají do 60 dnů. Je to v zásadě konformní lhůta, se kterou počítal ústavodárce, a v ní je možné připravit vše pro volby a zajistit všem, kteří chtějí kandidovat, aby podali kandidátní listiny a mohli se tak zúčastnit se soutěže politických stran."

ČSSD je bližší říjnový termín

Druhá varianta, která připadá v úvahu, zachovává termín říjnových voleb, vychází z požadavků sociálních demokratů. Podle ODS je však riziková, protože by hrozilo, že ji opět někdo napadne. Právník a člen expertní skupiny za ČSSD Radovan Suchánek ale vysvětluje, že by tento návrh ušetřil organizaci nových voleb.

"Ten by byl pro tuto situaci použit jen jednou, ale nebyl by to žádný jednorázový ústavní zákon, byla by to součást novely Ústavy, pouze v přechodných ustanoveních by se říkalo, že pro volby 2009, které již jsou v běhu, by termíny a a úkony byly zachovány tak, aby se nemusely zbytečně opakovat."

Milan Kopp, Jana Zemanová, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme