Politici hodnotí vládu Jana Fischera pozitivně

Jan Fischer měl být od loňského jara překlenovacím premiérem. K vládnutí mu nastavily mantinely ODS a ČSSD. Reputaci si posílil dokončením vedení Evropské rady při českém předsednictví Evropské unii. Po zrušení předčasných sněmovních voleb, plánovaných na podzim 2009, vedl zemi až k letošním květnovým řádných volbám. V průzkumech veřejného mínění přitom Fischer i jeho vláda získali nebývalou důvěru a popularitu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Jan Fischer (uprostřed) krátce před zasedáním vlády.

Premiér Jan Fischer (uprostřed) krátce před zasedáním vlády. | Foto: Tomáš Adamec

Místopředseda ODS Petr Nečas, který je po odchodu Mirka Topolánka od dubna pověřený řízením strany, připisuje popularitu premiéra Fischera a jeho vlády především danému vymezení jejich činnosti:

„Je to práce úřednického kabinetu, který se úzkostlivě vyhýbá jakýmkoli konfliktům nebo záležitostem, které vzbuzují ostřejší atmosféru. Jestliže navíc nemusela tato vláda nic zásadnějšího prosazovat, neměla proti sobě ani žádnou opozici a nemusela se tak účastnit politických konfliktů. Takový fakt se logicky pozitivně odráží v očích veřejnosti,“ řekl Nečas Rádiu Česko a dodal:

Přehrát

00:00 / 00:00

Fenomén Jan Fischer. Téma reportáže Milady Richterové.

„Veřejnost na jednu stranu chce, aby politika byla mírnější a konsenzuálnější, na stranu druhou je třeba říci, že na posun ČR dopředu mají strany odlišné názory a dochází k jistým střetům, což k politice patří u nás, ale i ve vyspělé západní Evropě.“

A jak si vysvětluje popularitu Fischerova vládního kabinetu včetně premiérovy oblíbenosti předseda ČSSD Jiří Paroubek?

„Myslím si, že podává ve funkci premiéra velice seriózní výkon. Faktem je, že nemusí být vtahován do sporů mezi politickými stranami. To samozřejmě u veřejnosti hraje značnou roli, z čehož mám radost, protože jeho vláda je o třídu lepší než ta minulá,“ uvedl Paroubek.

Jasno má o fenoménu premiér Jan Fischer také předseda KSČM Vojtěch Filip:

„Fischer nerozděloval politickou scénu. Přispěl k integraci, což znamená, že vracel diskusi do politických kolejí jen minimálně. Právě tím získával u společnosti body.“

Fischer podle Kissingera

O důvodech velmi kladného smýšlení veřejnosti o premiérovi a jeho překlenovací vládě do sněmovních voleb nemusel dlouho přemýšlet ani předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda:

„Jan Fischer je bezesporu slušný člověk. Svého času byl populární i Vladimír Dlouhý a svého času by ho chtěla mít každá žena ve své domácnosti. Buď za manžela nebo zetě. Když je totiž někdo politikem a nedělá zásadní rozhodnutí, nikoho nerozčiluje. To už tvrdil Henry Kissinger. Nechci se dotknout Jana Fischera, ale jeho vláda je populární, protože nic nerozhoduje.“

Úspěšné dokončení předsednictví

Také podle předsedy Strany zelených Ondřeje Lišky si fenomén premiéra Fischera zaslouží určitou pozornost. Za nebývalým nárůstem jeho popularity stojí podle Lišky především fakt, že Fischer vedl přechodnou a ne stranicko-politickou vládu.

„Lidé jsou tak znechucení stranickou politikou, že každý, kdo je jen trochu jiný, získává okamžitě jejich sympatie. Tato vláda navíc dostala do vínko o ničem podstatném nerozhodovat. Proto žádné nepříjemné kroky za vládou nemohou být. Premiér Fischer dokázal do rozbouřených vod vnést stabilitu a dovést nás k termínu voleb. Mimo jiné dokázal úspěšně dokončit české předsednictví, řekl Rádiu Česko Liška.

Fischer je zároveň stále i předsedou Českého statistického úřadu, kam se chtěl vrátit. Po skončení svého vládního mandátu se ale nakonec stane viceprezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Vedením ČSÚ je zatím pověřený jeho 1. místopředseda Jiří Křovák. Nového šéfa úřadu jmenuje na návrh vlády prezident republiky.

Milada Richterová, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme