Politici jsou po útoku na Klause ve větším nebezpečí, varují experti na bezpečnost

Bezpečnost prezidenta republiky i dalších ústavních činitelů je krátce po incidentu v Chrastavě na Liberecku ohrožena. Zveřejněné záběry, na kterých mladý muž střílí plastovou pistolí na Václava Klause, mohou podle expertů inspirovat i další možné útočníky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté, těžkooděnci (ilustrační foto)

Policisté, těžkooděnci (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Nemusí se opakovat jen útok na prezidenta, podle odborníků jsou v nebezpečí i politici, ať už ochranku využívají, nebo ne. Podle experta na terorismus Mariána Brzybohatého vzroste takové riziko po útoku na veřejně činnou osobu vždycky.

„Pokud k takovým incidentům dojde, tak je vždycky tendence, že se opakují sériově. Pro určitou skupinu lidí – ať jsou frustrovaní, nemocní nebo ať se chtějí nějakým způsobem zviditelnit – je to docela dobrá příležitost, jak dosáhnout svých cílů, i když ty cíle mohou být velice pochybné,“ míní Brzybohatý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory odborníků na bezpečnost shrnula redaktorka Květa Moravcová

Nedá se ale příliš očekávat, že už by se prezident nebo jiný ústavní činitel mezi lidi jen tak nevydal. Politici většinou chtějí s lidmi mluvit, aby se ukázali v lepším světle a zvýšili si popularitu.

Naopak bezpečnostní experti to nevidí rádi, protože přímý kontakt s lidmi je vždy rizikový.

Podle Andora Šándora, který vedl vojenskou tajnou službu, se teď ochrana prezidenta i dalších politiků zvýší.

„Neočekával bych, že všechny další cesty pana prezidenta budou takové, že lidé budou za nějakými kovovými zábranami a budou procházet rámy. Ale nějaké bezpečnostní opatření, které se aplikuje – a nemusí být ani příliš viditelné – určitě bude,“ předpokládá Šándor.

Ochranka se dopustila zásadních chyb, zjistila vyšetřovací komise

Číst článek

V místě návštěvy může být třeba více ochránců, budou se pečlivěji kontrolovat lidé, kteří se můžou s chráněnou osobou blíže potkat nebo se bude lépe vybírat místo setkání nebo trasa.

Změn nejspíš dozná také taktika ochrany ústavních činitelů a výcvik ochránců. Výcvik bude podle odborníků na bezpečnost intenzivnější – fyzicky i psychicky. Jde prý hlavně o to, aby ochránci měli své reakce zautomatizované a aby nad nimi nemuseli přemýšlet, protože to v takových situacích hodně zdržuje.

To, že výcvik a nasazení ochránců prezidenta republiky nebylo na požadované úrovni, dokázal i jeden ze členů ochranky, který při ochraně Václava Klause žvýkal. To je podle odborníků na bezpečnost ústavních činitelů nepřijatelné – a to nejen z estetických důvodů.

Chtěl jsem politiky donutit k zamyšlení, vysvětlil svůj čin útočník z Chrastavy

Číst článek

Květa Moravcová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme