Politici kritizují prezidenta Zemana za účast na setkání Strany práv občanů

Návštěva prezidenta Miloše Zemana na zahájení volební kampaně Strany práv občanů nezůstala bez politických ohlasů. Celá řada politiků nesouhlasí s prezidentskou návštěvou strany, ve které je čestným předsedou. Podle některých stran se prezident nechová nadstranicky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | Foto: Pražský hrad

Prezidentská kancelář už potvrdila, že prezident Zeman bude v nadcházejících volbách volit právě Stranu práv občanů, která zahájila volební kampaň.

Zeman, který je čestným předsedou strany, svou účast na zahájení jako problematickou nevidí. „Žádnou kampaň žádné strany zahajovat nebudu,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co si politici myslí o Zemanově účasti na zahájení volební kampaně Strany práv občanů zjišťoval redaktor ČRo Jaroslav Gavenda

„Já upozorňuji, že pan prezident stejně tak zavítal na sjezd České strany sociálně demokratické, takže rozhodně z toho nelze vyvozovat to, že by zahajoval kampaň nějaké politické strany,“ dodal mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Řada politiků však tento názor nesdílí a Zemana kritizuje. Podle místopředsedy komunistů Jiřího Dolejše prezident svou návštěvou při zahájení volební kampaně dává najevo své sympatie k určité politické straně.

„Bereme jako fakt, že se prezident nechová nadstranicky. Pokud to bude někdy o sobě tvrdit, tak tohle jsou jasné důkazy, že určitým politickým silám dává přednost,“ řekl Dolejš.

Větší nadstranickost by prezidentovi slušela také podle ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové z hnutí ANO. „Já si myslím, že takhle jasně proklamovaný příklon k určité straně není znakem úplné nadstranickosti,“ poznamenala Jourová.

Žádný důvod k pozdvižení...

Stejný názor zaznívá také z řad ODS či od lidovců. Jsou však i politici, podle nichž Zemanova účast na kampani nijak nevybočuje z jeho stylu, a tak ji není třeba přeceňovat.

„Myslím, že dává jasně najevo své sympatie nejenom k jednotlivým politickým stranám, ale i k jednotlivým politikům,“ uvedl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Podobný názor má také hnutí Úsvit nebo předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček z ČSSD.

„Já bych prezidenta za toto nekritizoval, v minulých volbách prezident podpořil sociální demokracii, tentokrát se rozhodl podpořit jinou stranu a já to respektuji,“ vysvětlil své stanovisko Hamáček.

Také premiér Sobotka účast prezidenta na zahájení kampaně nepřeceňuje. Podle něj prezident straně nepomůže, stejně jako jí k úspěšnému volebnímu výsledku nepomohl, když se jeho tvář objevila na předvolebních billboardech.

„Čili myslím si, že to není důvod k nějakému pozdvižení na politické scéně,“ konstatoval Sobotka.

Zeman posouvá podporu politických stran o kus dál

Jak v minulosti podporovali čeští prezidenti politické strany, připomněl politolog Jan Kubáček z Univerzity Karlovy.

„Miloš Zeman posouvá podporu politické strany zase o několik kroků dál. Přeci jen v minulosti Václav Klaus i Václav Havel navštěvovali jednotlivé politické strany, většinou však na výjimečných shromážděných, kongresech, případně na výjimečných jubileích."

„Nestávalo se, že by stáli u začátku volební kampaně, že by stáli u takového pověstného stranického startu vyzývajícího k politické agitaci,“ řekl politolog Jan Kubáček.

Prezident Zeman Straně práv občanů šéfoval v době, kdy měla v názvu ještě jeho příjmení. Poté, co se strana v roce 2010 nedostala do sněmovny, Zeman rezignoval a stal se čestným předsedou.

Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme