Politici mají výhrady k protiteroristickému komandu při vojenské policii

Nové protiteroristické komando při vojenské policii je trnem v oku některým poslancům. Takzvaný Útvar speciálních operací založilo ministerstvo obrany začátkem července a podle výboru pro obranu a bezpečnost tím hrubě porušilo zákon. Tento sněmovní výbor totiž tuto změnu vůbec neprojednal, vyplývá to z jeho usnesení, které má Radiožurnál k dispozici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

průzkumné komando | Foto: US Army

Kromě toho si někteří politici a odborníci myslí, že Česko další takovou jednotku nepotřebuje.

V rámci republikové policie totiž funguje známý Útvar rychlého nasazení neboli URNA. Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek ale namítá: "Je to svým určením diametrálně odlišná jednotka od URNY, a to díky tomu, že je určená k ochraně vojenských objektů a k ochraně VIP osob, které nějak souvisí zase s oblastí obrany. Čili je to jednotka s jinými úkoly, než-li URNA."

Za nadbytečný považují vznik tohoto Útvaru rychlého nasazení mimo jiné stínový ministr obrany za ODS Petr Nečas nebo lidovecký poslanec Pavel Severa.

Bývalý velitel armádní rozvědky Andor Šándor připomíná, že ministertvo nemá dopravní kapacity, aby nové komando nepozorvaně dopravilo na možné místo určení. Zároveň říká, že případným potřebám české armády osvobozovat rukojmí z rukou teroristů plně vyhovují prostějovští průzkumníci.

A co si myslí šéf URNY Libor Lochman? "My máme celkem jasně stanoveno právními předpisy. Takže jsme jediná protiteroristická jednotka v tomto státě a právní předpisy upravují i působení naší jednotky v zahraničí. A co se týče zelené části, to znamená té vojenské, tak máme skvělé specialisty z Prostějova, takže já se k vojenské policii vyjadřovat nechci."

Policie nemá ze vzniku nové protiteroristické jednotky radost. Nejsou například vyjasněné kompetence, takže nikdo neví, jak by oba útvary fungovaly společně, pokud by to bylo nutné.

Milan Kopp, Michal Fila, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme