Politici nesouhlasí s Bártovým rozhodnutím zůstat ve sněmovně

Rozhodnutí Víta Bárty zůstat poslancem se nelíbí koaliční straně TOP 09 ani zástupcům opoziční ČSSD. Sociální demokracie se obává, že Bárta bude i nadále skrytě řídit poslanecký klub Věcí veřejných i jejich zástupce ve vládě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Bárta | Foto: Filip Jandourek

Vít Bárta ještě před pátečním vynesením nepravomocného rozsudku, podle kterého uplácel své kolegy, oznámil, že v případě odsouzení odejde z vysoké politiky.

Po vyhlášení rozsudku skončil jako šéf poslaneckého klubu Věcí veřejných a pozastavil své členství ve straně. To ale podle místopředsedy TOP 09 a ministra financí Miroslava Kalouska v žádném případě nestačí.

„Členství v zákonodárném sboru je účastí ve vysoké politice. A pokud tedy pan poslanec Bárta poruší svůj veřejný závazek, tak musím říct, že to asi není poprvé, ale poprvé je to tak silné a docela nám to vadí,“ uvedl Kalousek v televizi Prima.

Vít Bárta chce kandidovat na hejtmana Plzeňského kraje

Číst článek

Vít Bárta na Kalouskova slova reagoval v České televizi. Funkce poslance podle něj nepatří do vrcholné politiky. Odůvodnil tak, proč se po vynesení nepravomocného rozsudku rozhodl nesložit mandát.

ČSSD trvá na nových volbách

Setrvání Víta Bárty v Poslanecké sněmovně a vůbec Věcí veřejných v koalici je nepřijatelné pro opoziční sociální demokraty. Jejich předseda Bohuslav Sobotka zdůraznil, že jediným řešením zůstávají pro ČSSD nové volby.

„Nechceme se dívat se na to, jak Vít Bárta zůstává v poslanecké sněmovně a nadále zezadu řídí poslanecký klub a zástupce Věcí veřejných ve vládě,“ uvedl Sobotka v televizi Prima a dodal:

Vít Bárta zůstává ve sněmovně, funkce poslance podle něj není vrcholná politika

Číst článek

„Všichni přece víme, jak to bude, když Vít Bárta neodejde z politiky tak, jak to sliboval a nyní porušil. Není možné, aby Věci veřejné zůstávaly součástí této koalice, když se ukázala podstata této takzvané politické strany.“

Bárta chce s případným složením poslaneckého mandátu počkat až na konec odvolacího řízení. Podle svých slov věří, že se mu podaří prokázat svou nevinu.

Viktorie Hošková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme