Politici o ceně elektřiny - o 15 % dolů?

Designovaný premiér budoucí úřednické vlády Jan Fischer se dnes seznámil s návrhem KDU-ČSL na dočasné snížení cen elektrické energie. O tom, že by toto opatření mohlo pomoci snížit dopady hospodářské krize, ho přesvědčoval předseda lidovců Jiří Čunek. Podle něj by to mělo jít v souladu se zákonem o cenách. A jednalo by se o opatření, které je na rozdíl od protikrizových návrhů ODS a ČSSD univerzální, tvrdí Čunek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Designovaný premiér Jan Fischer a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek | Zdroj: ČTK

Čunek dnes řekl, že zmíněný zákon o cenách dovoluje hýbat s cenami energie při mimořádných situacích. A tou je podle něj současný globální hospodářský propad. Lidovecký předseda odhaduje, že ceny elektřiny by se mohly snížit až o 15 procent, když by ČEZ rozdělil celý svůj roční zisk. "Tím by stát, vlastník 70 % akcií ČEZu, dostal víc a nemusel by si půjčovat peníze jinde," tvrdí. Zatím se energetický gigant rozhodl rozdělit akcionářům 56 % zisku.

Fischer chce možné snížení cen elektřiny projednat s novými ministry překlenovacího kabinetu: "Je určitou výhodou vlády tohoto typu, že může posuzovat takový návrh bez jakýchkoli politických předpojatostí, politických předsudků, chladnokrevně, analyticky, z hlediska makroekonomických souvislostí a účinků."

Nejde ale o návrh KDU-ČSL, ale jen Jiřího Čunka, tvrdí ministr průmyslu a obchodu v demisi Martin Říman (ODS). Dodal, že je to podle něj proto, že mu dosud žádný současný lidovecký ministr nebyl schopný vysvětlit, v čem spočívá.

Říman si stojí na svém: "Konstrukce ceny elektřiny je daná zákonem, a to zákonem poměrně starým - z roku 2004, který liberalizoval cenu elektrické energie a posadil jí na tržní princip. Cena vzniká na trhu na základě nabídky a poptávky a neexistuje žádný legislativní nástroj, jak by stát reguloval cenu."

Podle ministra v demisi Martina Římana by jakákoli změna znamenala porušení závazků České republiky vůči Evropské unii, která ceny elektřiny deregulovala.

O Čunkově návrhu pochybuje i stínový ministr průmyslu a obchodu za ČSSD, místopředseda strany Milan Urban. Podle něj se lidovci - jak doslova řekl - ,nalepili' na návrh sociálních demokratů vypočítat cenu elektřiny každého čtvrt roku.

Urban připomíná: "Vypočítávání ceny elektřiny čtvrtletně automaticky přinese od 1. 1. 2010 slevu 20 až 30 %. V současné chvíli mi zdá, že to je zoufalství lidovců v souvislosti s jejich nízkými preferencemi, že se nemohou dostat do Poslanecké sněmovny."

Přečtěte si také:
Úřednická vláda by podle lidovců měla zlevnit elektřinu
E.ON vyzývá ČEZ k cenové válce, nabídl o pětinu nižší ceny
Brusel se chystá žalovat Česko kvůli chybějící směrnici
Gigant ČEZ má zisk rekordních 47 miliard
Elektřina od ledna zdraží v závislosti na dodavateli o 10 a 16 procent

Má podle vás smysl, aby vláda snižovala ceny elektrické energie? Hlasujte v naší anketě!

Věra Pfeifferová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme