Politici, odboráři a experti o reformě zdravotnictví

Budoucnost našeho zdravotnictví - to je téma dnešní schůzky členů vlády a odborníků. Jednání se tentokrát má zúčastnit ministryně zdravotnictví Milada Emmerová, vicepremiér Martin Jahn, zástupci odborů, lékařů i zdravotních pojišťoven.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v ordinaci

v ordinaci | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Jahn a Emmerová ale mají na reformu zdravotnictví rozdílný pohled - například v otázce spoluúčasti pacientů.

Tento týden Milada Emmerová podepsala vyhlášku o úhradách péče. Podle předpisu mají zdravotní pojišťovny v prvním pololetí za akutní lůžkovou péči a ambulantním specialistům zvýšit platby o tři až čtyři procenta.

Vyhláška proti sobě postavila Českou lékařskou komoru a zdravotní pojišťovny se sdruženími soukromých lékařů. Komora na vyhlášce trvala. Tvrdila, že ušetří peníze. Všeobecná zdravotní pojišťovna a Svaz zdravotních pojišťoven varovaly před růstem dluhu zdravotního pojištění, a to z osmi na 20 miliard korun. Svaz nyní zvažuje podání žalob i stížnosti k Ústavnímu soudu.

Zatímco Česká lékařská lékařská komora tzv. úhradovou vyhlášku schvaluje, profesní skupiny lékařů a pojišťovny ji odmítají. Obávají se prodloužení plateb lékařům a zvýšení dluhů pojišťoven až na 20 miliard. Ministerstvo zdravotnictví ale tvrdí, že má jiné výpočty. Spor kvůli úhradové vyhlášce se táhne už dva týdny. V posledních šesti letech ji ministerstvo vůbec nevydalo a na placení se dohodly pojišťovny s poskytovateli péče.

Milan Kopp, Zuzana Bančanská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme