Politici před volbami napínají svaly, ale pak se shrbí a přijetí uprchlíků umožní, prohlásil Zeman

Prezident Miloš Zeman se obává, že politici, kteří nyní odmítají přijímání uprchlíků, se po volbách „shrbí" a jejich přijetí umožní. Řekl to na čtvrtečním Žofínském fóru v Praze s názvem Český národní zájem. Evropská unie by podle něj měla rozhodnutí přijímat jednomyslně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman na archivním snímku | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Zeman ve svém projevu poznamenal, že vidí jisté podobnosti mezi pojmem omezené suverenity, což bylo součástí doktríny komunistického vůdce Sovětského svazu Leonida Brežněva, a pojmem sdílené suverenity, kterou prosazuje Evropská unie. Zdůraznil, že vidí podobnosti, nikoli totožnosti.

Zeman: Migrační kvóty Evropské unie představují ztrátu suverenity členských zemí

Číst článek

Řekl, že implementace opatření v EU by měla být konsenzuální, a nikoli silová, i když to vyžaduje delší dohadování. Porušování takového principu vidí u migračních kvót a požadavku vyššího zastoupení obnovitelných zdrojů.

V souvislosti s migrací Zeman podotkl, že v současném předvolebním období čeští politici „napínají svaly" a mluví o odmítání přijetí lidí, kteří do země vstoupili nelegálně. Po volbách se podle něj shrbí a přijetí uprchlíků umožní. Jen budou Evropskou unii žádat, aby nešlo o nařízení, ale doporučení, které oni „naplní a přeplní".

Na závěr svého proslovu prezident řekl, že za suverenitu je třeba bojovat. Za nejdůležitější považuje nehrbit se, být přátelský, vstřícný a ochotný k jednání, ale nikdy nekapitulovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme