Politici reagují na činnost policie během prvomájových oslav

Policie zasáhla proti odpůrcům komunismu. Takový dojem zanechal v mnoha lidech postup strážců pořádku při pražských prvomájových oslavách komunistů na Letenské pláni. Dav příznivců KSČM a hrstku antikomunistů musela oddělit jízdní policie a zásahová jednotka se psy. Dva antikomunisté byli zatčeni s tím, že jeden z nich propíchal pneumatiky policejního vozu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté zadržují aktivistu Jana Šinágla, | Zdroj: ČTK

Ministr vnitra František Bublan zatím nemá kompletní informace, aby mohl postup policie zhodnotit. Jak ale řekl Radiožurnálu, o věc se zajímá a čeká na zprávu od svých podřízených. "Problém je skutečně v tom, zda má policie v takovém případě zasáhnout, či ne. Já se snažím, aby policie byla apolitická a aby nerozlišovala jestli je to komunista nebo antikomunista. Já se o ten případ zajímám a prošetření je na cestě," vyjádřil se Bublan.

Vysvětlení policejního zásahu při nedělním mítinku KSČM požaduje místopředseda ODS Ivan Langer. Nelíbí se mu, že policie na Letné zadržela aktivistu Jana Šinágla, který chtěl protestovat proti komunismu během projevu šéfa strany Miroslava Grebeníčka. Podle Langera byl zásah nepřiměřený. Prostřednictvím interpelace proto bude požadovat vysvětlení od ministra vnitra Františka Bublana.

"Domnívám se, že policie dostatečně dobře neumí měřit všem stejným metrem, že se sice zaměřuje na tzv. pravicový extremismus, ale zcela stranou ponechává levicový extremismus. Přičemž obě dvě tyto krajní ideologické úchylky jsou pro demokratickou společnost stejně nebezpečné," řekl Langer.

Ministr spravedlnosti František Bublan se vyjádřil i k dalším problematickým prvomájovým akcím. Pokusí se prosadit změnu zákona tak, aby umožňoval policii a úřadům lepší kontrolu nad akcemi, jako jsou koncerty neonacistů a dalších extrémistických skupin. Bublan to řekl Českému rozhlasu s tím, že přísnějšímu postupu policie dosud brání fakt, že mnoho takových akcí se koná v uzavřených soukromých prostorách, kam policie v podstatě bez důvodu ani nesmí vstoupit.

"Já bych se přimlouval za to, aby tento zákon byl změněn a aby na těchto srazech mohl být přítomen někdo z obecního úřadu nebo někdo od policie a mohl monitorovat situaci. Slovensko už takový zákon má, má to zakotveno v zákoně o shromažďování. Já se pokusím, když k tomu bude politická vůle, prosadit abychom zákon také změnili," dodal Bublan.

Štěpánka Čechová, Lucie Husárová 1, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme