Politici řeší, jestli může mít státní úředník vlastní názor

Pro mnoho lidí je boj o práva homosexuálů dávno vybojovanou bitvou, přesto připravovaný happening Prague Pride vyvolal řadu kontroverzí. Vlnu nevole napříč politickým spektrem vzbudily například výroky vysokého úředníka na ministerstvu školství Ladislava Bátory, který pochod sexuálních menšin kritizoval. Politickou scénou teď hýbe otázka, zda má státní zaměstnanec právo veřejně projevovat své názory

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ladislav Bátora, předseda sdružení DOST!

Ladislav Bátora, předseda sdružení DOST! | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

„Pro mě je svoboda projevu slova úředníka stejně důležitá jako třeba svoboda projevu člověka, který sděluje svoji sexuální orientaci. To znamená, nemůžeme ani jedno, ani druhé potlačit, musí mít oba stejné právo,“ zastal se svého podřízeného ministr školství Josef Dobeš.

Vlastní názory se ovšem podle ministra nesmí odrážet v pracovní činnosti, Bátora je ale v tomto směru prý velmi dobrý úředník. Dobeš si také nevšiml, že by Bátorovy výroky byly nedůstojné nebo rasistické.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory Ladislava Bátory, ministra Josefa Dobeše, premiérova poradce Romana Jocha a komentátora Petra Nováčka na kontroverzi kolem Prague Pride

Vystoupení Ladislava Bátory a také prezidentova vicekancléře Petra Hájka, který se ho zastal, nicméně rozpoutalo diskusi o tom, do jaké míry může státní úředník zveřejňovat své kontroverzní názory.

„Všichni občané svobodné země mají právo na svobodné vyjadřování svých názorů, ale pokud se stanou státními úředníky – a já konstatuji, že neexistuje něco jako automatické právo být státním úředníkem, být státním úředníkem je určité privilegium, které člověku poskytuje určité výhody –, tak ta druhá strana je, že státní úředník má být naprosto loajální vůči té vládě, které slouží. V momentu, kdy je přesvědčen, že vláda má špatnou politiku, může rezignovat na svůj post a angažovat se politicky,“ domnívá se ředitel Občanského institutu a poradce premiéra Nečase Roman Joch.

Podle něj se teď Bátora, který mimochodem v minulosti kandidoval do parlamentu za krajně pravicovou Národní stranu, pohybuje na hraně loajality vůči vládě.

Aktivity ve volném čase

Bátora ovšem nespatřuje střet zájmů nebo konflikt loajalit v tom, když jako státní úředník vystupuje veřejně proti homosexuálům. Hájí se například tím, že aktivitám občanského sdružení D. O. S. T. se věnuje ve volném čase. Agenda úředníka ministerstva a agenda předsedy občanského sdružení mu nepřipadají nijak protichůdné.

„Přeci nechcete říct, že státní úředník nemůže mít nějaké názory nebo nemůže být členem nebo předsedou občanského sdružení, to je přece nesmysl,“ bránil se v rozhovoru pro Radiožurnál.

S Jochem ovšem v zásadě souhlasí i komentátor Radiožurnálu Petr Nováček. Podle něj by státní úředník nikdy neměl překročit hranu, za níž se stává politickým aktivistou, a měl by zůstat ideologicky neutrální. Na osobní názor podle Nováčka sice právo má, neměl by s ním ale chodit na veřejnost.

„Státní úředník, veřejný činitel, nemůže vystoupit ze své funkce. Nepřestane jím být, když si vezme dovolenou a ve svém volném čase roznáší například po velvyslanectvích své osobní dopisy,“ řekl Nováček.

Joch i Nováček se sice shodují na tom, že média se teď Bátorovým výrokům věnují až příliš podrobně, aktivity personálního ředitele ministerstva školství ale podle nich mají dopad na celou vládu.

Veronika Sedláčková, Radiožurnál, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme