Politici řeší, kdo je za neúspěch IZIPu zodpovědný. ČSSD chce vyšetřování

Projekt zdravotních knížek na internetu IZIP stál téměř dvě miliardy korun. Do prázdnin by měl ale skončit. Politici vyzvou správní radu Všeobecné zdravotní pojišťovny, která drží 51 procent v celém projektu, aby ho k polovině roku ukončila. Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera z TOP 09 a premiéra Petra Nečase z ODS totiž IZIP nefunguje tak, jak se od něj čekalo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Všeobecná zdravotní pojišťovna | Foto: Tomáš Adamec

Audit, který nechala vypracovat sama VZP, navíc odhalil, že desítky milionů jen v loňském roce skončily u soukromých společností, které nemají s elektronickou dokumentací nic společného.

Jeden ze členů správní rady VZP a poslanec Boris Šťastný Radiožurnálu potvrdil, že o zrušení projektu IZIP usilovala i samotná správní rada.

„To, na čem se dohodl pan premiér s panem ministrem Hegerem, je plně v konsenzu s dlouhodobými snahami správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. Naší povinností proto bude pouze technicky tuto věc dokončit a pokusit se zajistit jak hmotný, tak nehmotný majetek, který pojišťovna do IZIPu investovala,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty poledních Ozvěn dne byli předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví za ODS a člen Správní rady VZP Boris Šťastný, europoslanec za ODS Milan Cabrnoch a stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath

Prvním krokem k ukončení projektu IZIP bylo podle Šťastného loňské odkoupení 46 procent podílu v IZIPu správní radou VZP.

„Kdyby VZP tento krok neučinila, kdyby se nepovedl, tak bych měl velké obavy, že by se nepodařilo zachránit investice, které VZP a jejím prostřednictvím daňoví poplatníci do celého projektu vložili. Je nutno si uvědomit, že tím, že se VZP stala podílníkem společnosti, tak má daleko větší práva a možnosti, jak nakládat s movitým i nemovitým majetkem, duševním vlastnictvím, a je to dobrá cesta k tomu, jak celý projekt, respektive to dobré, co v něm je, převzít směrem do VZP,“ vysvětlil v poledních Ozvěnách dne.

Dvě miliardy vložené do IZIPu by podle Šťastného VZP utratila tak jako tak, ale přiznává, že se na projektu prodělalo.

„Za více než deset let se nepodařilo žádné z politických reprezentací zajistit, aby existovala povinnost poskytovatelů zdravotní péče zapojit se do systému elektronického zdravotnictví. Druhý důvod, proč se podle mého názoru prodělalo, je ten, že se od začátku uvažovalo o projektu zajišťovaným třetím stranou, čili outsourcovaným, a nikoliv přímo Všeobecné zdravotní pojišťovny. A třetí důvod podle mě je, že se za celou historii České republiky nepodařilo žádnému z ministrů zdravotnictví zajistit elektronizaci českého zdravotnictví,“ dodal.

S tím souhlasí i europoslanec za ODS Milan Cabrnoch a spoluzakladatel IZIPu. Loni měl spolu s Miroslavem Ouzkým, dalším europoslancem ODS, prodat své akcie v projektu elektronických zdravotních knížek neznámé švýcarské společnosti eHI eHealth International, která drží celkem 49 procent akcií IZIPu. To ale Cabrnoch v poledních Ozvěnách dne popřel.

Boris Šťastný | Foto: ČTK

Informace o ukončení spolupráce VZP na projektu IZIP ho prý nemile překvapila. „I já jsem zklamaný z toho, že se doposud ani stát, ani zdravotní pojišťovna nepostavily k této problematice jasně tak, aby zajistily větší využívání toho systému,“ zmínil.

Je přesvědčený, že přístup pacientů k informacím v elektronické podobě je správné řešení. Že je systém nefunkční, prý není pravda, jen ho využívá minimum lékařů. Bez podpory VZP i ministerstva zdravotnictví to ale podle něj není možné zařídit.

ČSSD chce, aby IZIP prošetřila zvláštní komise

Otázkou je, kolik peněz bude IZIP ještě stát. Jeho konec ještě neznamená zmizení nákladů, které jsou s ním spojené. Navíc pokud VZP vypoví smlouvu, bude možná muset v půlroční výpovědní lhůtě platit švýcarské firmě další miliony měsíčně.

Po zodpovědnosti volají i sociální demokraté. Podle předsedy strany Bohuslava Sobotky budou ve sněmovně iniciovat vznik vyšetřovací komise, která fungování IZIPU prověří.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projektu IZIP mluvila ve Světě o třetí na Rádiu Česko Alena Maaytová z Vysoké školy ekonomické v Praze, která se dlouhodobě zabývá financováním zdravotnictví

„Prostě není možné říci: Projekt IZIP skončil, zapomeňte. Je důležité vrátit se k tomu, jak je možné, že se vynaložilo 1,8 miliardy korun na něco, co v tuto chvíli je označeno za projekt neúspěšný, který by měl být ukončen,“ uvedl.

Komise by se měla zabývat celou historií elektronických zdravotních knížek i možným střetem zájmů jeho zakladatelů - Cabrnocha a Ouzkého, dále pak exministra zdravotnictví a senátora ODS Tomáše Julínka a jeho někdejšího náměstka a současného poslance ODS Marek Šnajdra, kteří projekt za Topolánkovy vlády znovu oživili.

Sobotka očekává, že právě kvůli účasti občanských demokratů v IZIPu ODS a premiér Petr Nečas vznik komise podpoří.

„Tady došlo k evidentnímu střetu zájmů, k evidentní snaze obohatit se díky kontaktům, které získali v rámci působení v Poslanecké sněmovně a ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny. Tuto věc je třeba popsat, odmítnout, a myslím si, že ODS by měla být první politickou stranou, která návrh sociální demokracie na zřízení vyšetřovací komise podpoří.“

Stínový ministr zdravotnictví za ČSSD, poslanec a středočeský hejtman David Rath nechápe, proč IZIP neskončil už dávno. Podle něj je minimálně od roku 2006 jasné, že nefunguje, je předražený a "k ničemu". Projekt už zkoumala sněmovní komise právě v roce 2006 v souvislosti s fungováním VZP.

TK ČSSD, Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

„Tehdy ale bylo vytunelováno zhruba 400 milionů, dnes už jsme na dvou miliardách. My bychom rádi, aby poslanecká sněmovna udělala další vyšetřovací komisi, která by přesně zmapovala finanční toky a odhalila, k čemu všemu tam docházelo a dochází,“ popsal Rath.

Marek Šnajdr z ODS ale v České televizi připomněl, že celý projekt IZIP vznikl v době vlád sociální demokracie. Navíc tehdejší šéf rezortu David Rath projekt nezastavil, i když tak učinit mohl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně správní rady Českého zdravotnického fóra Adriana Krnáčová mluví o IZIPu v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

„Byli to dokonce i členové ČSSD, kteří u projektu přímo stáli či dodnes stojí. Kdyby ho (David Rath, pozn. red.) zastavil, tak by nepokračoval,“ tvrdí Šnajdr.

„Jsem přesvědčen, že sněmovní komise je trošku nadbytečná, takže ji nepodpořím. A důvod je ten, že správní rada VZP je složena celou dobu, co běží IZIP – to je deset až dvanáct let – ze všech parlamentních stran ať byly vlády levicové nebo pravicové. Čili politici měli možnost dávno tuto situaci vyřešit,“ řekl poslanec TOP 09 a člen správní rady VZP Jiří Skalický.

Předsedkyně správní rady Českého zdravotnického fóra Adriana Krnáčová vysvětlila, kolik stojí jeden pacient zaregistrovaný v systému IZIP.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanec TOP 09 a člen správní rady VZP Jiří Skalický mluví o IZIPu ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„Sporné náklady 1,83 miliardy s počtem záznamů v systému, kterých je asi 187 milionů, a většinu představují léky. To znamená, že jeden záznam v Zipu dosud vyšel na deset korun a při počtu 2,5 milionu zaregistrovaných pacientů je poměr přes 700 korun na pacienta, což si myslím, že je celkem hodně s tím, že ten systém není v současné době funkční,“ řekla Adriana Krmášová.

Systém zdravotních knížek měl hlavně lékařům zjednodušit přístup k informacím o pacientech a také usnadnit komunikaci pacienta s lékařem. Zaveden byl v roce 2001.

Václava Marešová, Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, Jan Richter, Eva Presová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme