Finsko 3:0 Česko

Politici se chtějí vrátit k ústavní novele rozšiřující pravomoci NKÚ vůči obcím

Česká města a obce se zřejmě nevyhnou tomu, aby jejich hospodaření v budoucnu prověřoval Nejvyšší kontrolní úřad. Ústavní novelu o rozšíření jeho pravomocí ve středu sice zamítl senát, poslanci se ale návrhem zřejmě opět budou ve sněmovně zabývat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Tomáš Adamec

Prověřování obecních účtů považuje za dobrý krok vicepremiérka Karolína Peake z LIDEM. Jak řekla v České televizi, chce návrh opět předložit zákonodárcům.

Jde o ústavní novelu, kterou sněmovna přehlasovávat sice nemůže, ale zřejmě ji projedná jako poslanecký návrh. Rozhodnutí senátu, ovládaném sociálními demokraty, překvapilo i šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku. I on chce aby NKÚ mohl kontrolovat obce, jak poznamenal v televizní debatě Prima Family:

„Tohle nebylo rozhodnutí sociální demokracie jako politické strany. Tohle bylo rozhodnutí našeho senátorského klubu, kde bohužel, a říkám bohužel, protože s tímto stanoviskem nesouhlasím, zvítězil názor komunálních politiků, kteří se na novelu dívali mnohem kritičtěji než náš poslanecký klub, který pro ni hlasoval. Koneckonců, já osobně jsem tento návrh předkládal již v minulém volebním období.“

Podle ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09 se bude vláda znovu snažit, aby města měla dohled.

„Pevně doufám, že se nám to podaří dotáhnout alespoň do nějaké fáze, aby když ne ještě v tomto volebním období, aby v tom následujícím o tom byla shoda,“ uvedl Kalousek v televizi Prima Family.

Pokud by ústavní novela prošla, úřad by prověřoval zhruba šest tisíc obcí.

Petra Benešová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme