Politici se dohadují o nové vládě a předčasných volbách

Politická jednání o cestě ze současné vládní krize se začínají rozbíhat. Na Pražský hrad v pátek za prezidentem Václavem Klausem zavítali šéf ČSSD Jiří Paroubek a předseda lidovců Jiří Čunek. Zástupci politických stran se ale začínají domlouvat i mezi sebou. Jiří Paroubek současně po jednání na Hradě řekl, jaká cesta by podle něj měla vést k předčasným volbám.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus přijal  předsedu ČSSD Jiřího Paroubka

Prezident Václav Klaus přijal předsedu ČSSD Jiřího Paroubka | Zdroj: ČTK

Na Pražském hradě začala série politických vyjednávání o způsobech, které by vedly k východisku ze současné vládní krize, vzniklé po pádu kabinetu premiéra Mirka Topolánka (ODS). Prezident Václav Klaus se sešel s předsedou České strany sociálně demokratické Jiřím Paroubkem a šéfem Křesťansko-demokratické unie - Čs. strany lidové Jiřím Čunkem.

Znovuzvolený předseda sociálních demokratů Paroubek seznámil prezidenta Klause se svými názory na sestavení nové vlády, která by nastoupila po Topolánkově sestavě poté, co jí Poslanecká sněmovna vyslovila nedůvěru. Paroubek stále preferuje úřednický kabinet, který by dovedl zemi k předčasným volbám.

Teď se Paroubek chce sejít se všemi parlamentními stranami: "Budu jednat o tom, aby Česko mělo vládu, která bude mít důvěru Poslanecké sněmovny, respektive která přivede zemi k předčasným volbám nejlépe ještě v říjnu tohoto roku, kdy je to technicky možné. Vydal jsem dnes pokyn, abychom začali zpracovávat návrh ústavního zákona na urychlené ukončení tohoto volebního období."

Paroubek dodal, že takový zákon lze napsat přes víkend: "Návrh zákona přeložíme rychle, koneckonců pan Topolánek se dožadoval předčasných voleb, takže my mu ty předčasné volby umožníme. Nový kabinet by už měl dovést zemi k předčasným volbám a měl by připravit bytelný plán boje proti krizi. To tato vláda prostě nedokázala."

Sociální demokracie podmiňuje svou toleranci vládě v demisi odchodem ministra vnitra Ivana Langera (ODS). Jak zopakoval předseda nejsilnější opoziční strany Jiří Paroubek, při jednáních o novém kabinetu by mu nevadilo, kdyby se vládu rozhodli podpořit i komunisté. Současně také žádá odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké.

S návrhem, aby Topolánkův kabinet vládnul do konce českého předsednictví Evropské unii, šel na schůzku s prezidentem republiky šéf lidovců Jiří Čunek: "Předsednictvo KDU-ČSL považuje za prospěšné a dobré, aby tato vláda dokončila předsednictví Evropské unie a řešila dopady hospodářské krize. Předsednictvo mě také pověřilo, abych jednal s ostatními stranami o termínu voleb."

I předseda KDU-ČSL Jiří Čunek seznámil Václava Klause se svými postoji s k sestavování vlády. KDU-ČSL podle něj odmítá jakoukoliv spolupráci s KSČM. Předčasným volbám se nebrání: "KDU-ČSL nemá problém s jakýmkoli zkrácením volebního období, které vyřeší situaci. Je jasné, že zřejmě nemůže dojít k zásadní dohodě mezi politickými stranami. Především protože není začátek, ale závěr volebního období - a to má vliv na rozhodování politických stran."

Prezident Václav Klaus přijal předsedu KDU-ČSL Jiřího Čunka | Foto: ČTK

Jiří Čunek ještě po schůzce dodal, že prezident republiky teď počká, jaké řešení mu nabídnou politické strany. Lidovci zatím veřejně nevyloučili možnost vzniku úřednické vlády, nikdy ale podle předsedy Čunka přímo neřekli, že by ji také podpořili.

Předsedové sociálních demokratů Paroubek a lidovců Čunek odpovídali Radiožurnálu v poledních Ozvěnách dne. Záznam najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Širší vedení Občanské demokratické strany pak čeká, že Klaus vybere pro sestavením nového kabinetu znovu jejich předsedu Mirka Topolánka. Kromě něj nemá nikdo z občanských demokratů mandát k tomu, aby přijal od prezidenta republiky pověření k sestavení vlády. Dohodla se na tom výkonná rada ODS.

Předseda občanských demokratů Topolánek jednal s prezidentem Klausem už ve čtvrtek, kdy mu přinesl demis. ODS si dál přeje co nejrychlejší předčasné volby. Současně odmítá představu ČSSD, že by po skončení českého předsednictví Evropské unie měla nastoupit úřednická vláda.

Na pozvání prezidenta republiky ještě čekají lídři dalších politických stran, tedy šéf Strany zelených Martin Bursík a předseda Komunistické strany Čech a Moravy Vojtěch Filip.

Přečtěte si také:
Širší vedení ODS čeká, že Klaus pověří sestavením nové vlády Topolánka
Čunek pro Radiožurnál: Ve vládě by mohly být čtyři strany, ne ale komunisté
Česko už řídí vláda v demisi
Vláda Mirka Topolánka schválila svou demisi
Klaus: Pád vlády není katastrofou, zvrat polistopadového vývoje nebude
Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka
Premiér má prý důkazy o manipulaci loňské volby prezidenta republiky
ČSSD chce popáté hlasovat o nedůvěře vládě, tentokrát kvůli kauze Wolf

Nikola Bojčev, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme