Politici se v názorech na EU liší, chtějí ale hledat shodu

Žádné překvapení nepřinesla schůzka sedmi politických představitelů s prezidentem Václavem Klausem. Hlava státu pozvala do Lán šéfy Senátu, sněmovny a předsedy všech pěti parlamentních stran. Ani po této schůzce, prezidentem pojmenované E8, se naši politici neshodují v názoru na Evropskou unii a její budoucnost. Různé názory na evropskou integraci ale považují za přirozený jev a ke sjednocování stanovisek chtějí přispět prostřednictvím věcné a korektní diskuse.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

schůzka politiků v Lánech | Foto: Jan Třeštík

"Stejně jako ve všech dalších členských i kandidátských zemích, i v České republice mají různé politické subjekty i jednotliví občané své vlastní, často odlišné názory na jednotlivé aspekty vývoje evropské integrace. Účastníci schůzky pokládají tento fakt za přirozený," stojí v komuniké z asi tříhodinového jednání, na němž se shodli všichni přítomní. Komuniké přečetl prezident Klaus.

Ke sjednocování pohledů na budoucnost Evropské unie a na postavení České republiky v ní chtějí všichni zúčastnění přispět prostřednictvím věcné a korektní diskuse v ústavních orgánech, ve veřejnosti a na podobných setkáních.

Schůzka podle Václava Klause smysl měla; účastníci oceňují, že si své názory říkají z očí do očí, nikoli přes média.

Podle premiéra a šéfa ČSSD Vladimíra Špidly ale nelze čekat, že by se třeba komunisty podařilo přesvědčit o prospěšnosti vstupu do unie.

V rozhovorech s politiky o budoucím uspořádání Evropské unie po vstupu nových členů chce prezident pokračovat už příští čtvrtek. Na Hrad pozve vedení parlamentních výborů pro evropskou integraci a zahraničních výborů.

Pravidelné diskuse, které by měly přispět k lepší koordinaci naší zahraniční politiky, hodlá iniciovat také vláda. Premiér Špidla po červnovém referendu plánuje pozvat hlavu státu a další ústavní činitele na zasedání kabinetu, věnované právě Evropské unii. Všichni zainteresovaní politici také v zájmu lepší koordinace sdělí předsedovi vlády plány svých zahraničních cest.

Eva Hůlková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme