Politici slibují podporu rodin s dětmi, podle sociologů zbytečně

Politické strany se předhánějí v návrzích na podporu rodin s dětmi. Sociální demokracie nabízí větší rodičovský příspěvek nebo startovací byty pro mladé. Občanští demokraté údajně připravují zvýhodnění kratších pracovních úvazků nebo sto procent platu pro prvních 18 týdnů mateřské. Křesťanští demokraté zase slibují za každé další dítě slevy na daních až desítky tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

matky s dětmi | Foto: Jan Rosenauer

Podle sociologa Iva Možného nemají takové návrhy na rozhodování lidí o počtu potomků žádný vliv. "Samozřejmě, že ti, co dostali peníze, budou rádi, ale své chování kvůli tomu měnit nebudou."

"Co by skutečně pomohlo, to je podpora částečných úvazků. My máme jeden z nejnižších podílů žen, pracujících na částečný úvazek," řekl Rádiu Česko Možný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sociolog Ivo Možný na Rádiu Česko

Zaměstnavatelé ovšem většinou požadují pracovníky na plný úvazek. Nejlepší způsob jak na ně zapůsobit, aby svůj pohled na zaměstnávání na částečný úvazek změnili, je podle Možného daňové zvýhodnění.

Igor Maňour, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme