Politici, státní zástupci i úředníci. Majetkové přiznání podá na podzim na 35 tisíc lidí

Majetkové přiznání bude muset na podzim podat 35 tisíc lidí, odhaduje ministerstvo spravedlnosti. Resort od 1. září oficiálně spustí Centrální registr oznámení, který bude informace shromažďovat. Právě v tento den začíná v praxi platit část novely o střetu zájmů. Takzvané vstupní oznámení bude většina veřejných funkcionářů muset podat během října a listopadu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Novinka se dotkne například Kanceláře prezidenta republiky. Její vedoucí Vratislav Mynář už třetí rok odmítá zveřejnit své přiznání s odkazem na chybu v zákoně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politici, státní zástupci i úředníci. Majetek na podzim přizná na 35 tisíc lidí. Podrobnosti má Václav Štefan

Na otázku, jestli své majetkové poměry zveřejní podle nových pravidel, neodpověděl. V březnu ale ve vysílání Českého rozhlasu potvrdil, že s tím počítá.

„Všichni lidé, včetně mě, včetně ředitele našeho odboru, který přichází do styku s veřejnými zakázkami, musí to majetkové přiznání odevzdávat na registru ministerstva spravedlnosti,“ uvedl Mynář.

Podávat ho musí ministři, starostové i soudci

V Centrálním registru oznámení budou informace o příjmech mimo funkci, majetku, dluzích a třeba také účasti v podnikání. Majetkové přiznání budou muset podávat mimo jiné poslanci, senátoři, ministři a premiér, starostové, zastupitelé, úředníci a soudci.

Konkrétní jména oznámí ministerstvu spravedlnosti postupně všechny úřady a další instituce. Resort ještě systém testuje a měl by fungovat od 1. září na adrese cro.justice.cz. Novinkou bude takzvané vstupní oznámení, které by mělo zmapovat, s jakým majetkem do funkce politici a další lidé přicházejí.

Majetková přiznání senátorů: Nejvíce mimo politiku vydělal Valenta, přišel si na 2,5 miliardy

Číst článek

„Kdykoliv veřejný funkcionář funkci nabude, tak spolu s tím bude muset kdykoliv v průběhu roku podat i takzvané vstupní oznámení. Ti, kteří jsou veřejnými funkcionáři do 1. září, ho budou skládat v průběhu října a listopadu,“ upřesňuje mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

Výjimku budou mít znovuzvolení senátoři a poslanci, kteří podají průběžné oznámení do 30. června. Zákonodárci, kteří po říjnových sněmovních volbách skončí, podají takzvané výstupní oznámení.

K informacím na internetu bude mít přístup veřejnost. Nedostane se jen k informacím soudců nebo třeba státních zástupců. Oslovené strany a hnutí se zveřejňováním majetku politiků problém nemají. Třeba Strana práv občanů svým kandidátům doporučila, aby postupovali podle zákona.

Výhrady nemá podle mluvčího Jakuba Hnáta ani TOP 09. „Nesetkali jsme se s jakýmikoli negativními reakcemi ze strany našich kandidátů,“ potvrdil mluvčí.

Pokuta až 50 tisíc korun

Ministerstvo spravedlnosti bude oznámení kontrolovat, a to i na základě podnětů veřejnosti. Za pozdě dodané, chybné nebo třeba nepravdivé oznámení hrozí pokuta až 50 tisíc korun.

Babišovy příjmy mimo politiku. Na korunových dluhopisech Agrofertu vydělal přes 180 milionů

Číst článek

Resort o ní ale rozhodovat nebude, jen informaci postoupí příslušenému obecnímu úřadu v místě bydliště funkcionáře. Tamní úředníci pak o případném přestupku rozhodnou. Podle předsedy sdružení Oživení Martina Kameníka ale není takové řešení dobré.

„Jednomu politikovi může u jejich obecního úřadu něco projít nebo mu to projde s velmi nízkou sankcí. U jiného obecního úřadu se na to můžou dívat jinak. Určitě by byl lepší model, kdyby bylo jedno místo, kde by se přestupky řešily. Kdyby to byl jeden správní orgán, který by to měl na starost,“ přibližuje Kameník.

Přínos vidí v tom, že se zlepší veřejná kontrola majetku a vazeb funkcionářů na soukromý sektor. Vznikem centrální evidence se také zjednoduší systém, kdy informace sbíraly tisíce úřadů. Samotný registr stál resort spravedlnosti zatím půl milionu korun. Nový odbor střetu zájmů, který ho spravuje, zaměstnává 17 lidí.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme