Politici vítají summit NATO v Praze

Většina českých politiků přikládá velký význam rozhodnutí ministrů zahraničí členských zemí NATO uspořádat příští summit aliance v Praze. Řada z nich to označila za výraz toho, jak je pro alianci důležitý proces jejího rozšiřování, a také za výraz uznání Česka plnohodnotným členem NATO. Protestní akce naopak přichystají tradiční odpůrci aliance - komunisté. O tom, že summit bude hostit Praha, ministři rozhodli v pátek v Bruselu. Podle dosavadních zpráv se uskuteční zřejmě v roce 2002.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Svědčí to o tom, že postavení České republiky v NATO je velmi dobré a že ČR je vnímána jako plnohodnotný a kredibilní (věrohodný) spojenec,“ řekl dnes mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil. Připomněl, že o summitu hovořil ministr zahraničí Jan Kavan počátkem prosince se svou americkou resortní kolegyní Madeleine Albrightovou.

Účastníci pražského summitu by mohli rozhodnout o rozšíření minimálně o další dva členy, Slovensko a Slovinsko. Konkrétní termín jeho konání zatím stanoven nebyl, dodal Pospíšil.

Rozhodnutí už v pátek podle svého mluvčího Ladislava Špačka uvítal prezident Václav Havel, který u zrodu myšlenky zorganizovat summit NATO v Praze stál.

„Myslím, že to je uznání toho, že nejenom Česká republika, ale všechny tři nové členské země se staly plnohodnotnými členy NATO,“ řekl šéf Unie svobody Karel Kühnl. Podle něj je to ze strany NATO také signál, že vstupem těchto tří nových členů, tedy Polska, Maďarska a Česka, vývoj NATO nekončí. Potěšení vyjádřil i předseda lidovců Jan Kasal

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme