Politici vyrážejí do boje o eurokřesla

Pokud Občanská demokratická strana získá méně než 5 mandátů ve volbách do Evropského parlamentu, bude to neúspěch. V dnešním pořadu Dvacet minut Radiožurnálu to naznačil současný poslanec Evropského parlamentu Jan Zahradil (ODS). Jak prozradil, on sám by po špatném výsledku odešel z politického grémia občanských demokratů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

euro

euro | Foto: Magdaléna Trusinová

Zahradil konkrétně řekl: "Já bych v každém případě za neúspěch naší kandidátky převzal odpovědnost. Minimálně tím, že bych odešel z politického grémia, tedy že bych odešel z vedení ODS. Nícméně stejně neočekávám, že volby pro nás dopadnou špatně. Myslím, že skutečně máme dobrou šanci v nich uspět. A v žádném případě si nemyslím, že neúspěch v evropských volbách by měl být důvodem k demisi premiéra a ke kolapsu této vlády. Tak to tedy ne."

Europoslanec a jednička kandidátky ODS do parlamentu Jan Zahradil také předpověděl, že nové politické síly Libertas.cz a Strana svobodných občanů skončí v červnových volbách do Evropského parlamentu bez úspěchu.

"Myslím, že ty strany se vzájemně - lidově řečeno - vytlučou mezi sebou. Nepřisuzuji jim žádný příliš velký zisk v eurovolbách. Myslím, že nakonec všechny skončí pod pětiprocentní hranicí."

Jedničkou kandidátky České strany sociálně demokratické je Jiří Havel. Jak uvedl v pořadu Radiofórum, tématem voleb do Evropského parlamentu pro ně nebude Lisabonská smlouva. Podle Havla sociální demokraté nechtějí jít do konfrontační kampaně na toto téma.

"Je to proto, že s hlavními politickými silami v zemi my musíme naopak najít nějaký kompromis, abychom tuto kapitolu uzavřeli. Budou plošná témata, která se prolínají Evropskou unií a Českou republikou. Jedním z hlavních témat celé volební kampaně, které vytyčila naše mateřská instituce, to jest strana Evropských socialistů, je boj s hospodářskou krizí."

Stěžejním tématem Strany svobodných občanů do předvolební kampaně Evropského parlamentu bude negativní postoj k Lisabonské smlouvě. Radiožurnálu to prozradil zakladatel strany Petr Mach.

"Myslím, že budeme jedinou stranou v České republice, která jednoznačně deklaruje, že nechce Lisabonskou smlouvu. Ne, že bychom považovali stávající smlouvy za ideální, ale schválili je čeští občané v referendu a považujeme je ve srovnání s Lisabonskou smlouvou za lepší. Takže bychom si přáli nějakou jinou, lepší smlouvu, než máme teď."

O volbách do Evropského parlamentu jsme debatovali s Janem Zahradilem z Občanské demokratické strany v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Jeho záznam najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

O volbách do Evropského parlamentu jsme mluvili i v podvečerním Radiofóru s lídry eurokandidátek České strany sociálně demokratické Jiřím Havlem a Strany svobodných občanů Petrem Machem. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Europoslanci: Češi prosazují zpátečnický model fungování rodiny
Topolánek představil v Evropském parlamentu priority českého předsednictví
Prezident vyzval v novoročním projevu k účasti v evropských volbách
Europoslanci chtějí pracovní týden maximálně 48 hodin
Evropští poslanci chtějí trestat i zahraniční piráty silnic

Helena Šulcová, Lucie Toraková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme