Politici vyrážejí do boje o eurokřesla

Pokud Občanská demokratická strana získá méně než 5 mandátů ve volbách do Evropského parlamentu, bude to neúspěch. V dnešním pořadu Dvacet minut Radiožurnálu to naznačil současný poslanec Evropského parlamentu Jan Zahradil (ODS). Jak prozradil, on sám by po špatném výsledku odešel z politického grémia občanských demokratů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

euro | Foto: Magdaléna Trusinová

Zahradil konkrétně řekl: "Já bych v každém případě za neúspěch naší kandidátky převzal odpovědnost. Minimálně tím, že bych odešel z politického grémia, tedy že bych odešel z vedení ODS. Nícméně stejně neočekávám, že volby pro nás dopadnou špatně. Myslím, že skutečně máme dobrou šanci v nich uspět. A v žádném případě si nemyslím, že neúspěch v evropských volbách by měl být důvodem k demisi premiéra a ke kolapsu této vlády. Tak to tedy ne."

Europoslanec a jednička kandidátky ODS do parlamentu Jan Zahradil také předpověděl, že nové politické síly Libertas.cz a Strana svobodných občanů skončí v červnových volbách do Evropského parlamentu bez úspěchu.

"Myslím, že ty strany se vzájemně - lidově řečeno - vytlučou mezi sebou. Nepřisuzuji jim žádný příliš velký zisk v eurovolbách. Myslím, že nakonec všechny skončí pod pětiprocentní hranicí."

Jedničkou kandidátky České strany sociálně demokratické je Jiří Havel. Jak uvedl v pořadu Radiofórum, tématem voleb do Evropského parlamentu pro ně nebude Lisabonská smlouva. Podle Havla sociální demokraté nechtějí jít do konfrontační kampaně na toto téma.

"Je to proto, že s hlavními politickými silami v zemi my musíme naopak najít nějaký kompromis, abychom tuto kapitolu uzavřeli. Budou plošná témata, která se prolínají Evropskou unií a Českou republikou. Jedním z hlavních témat celé volební kampaně, které vytyčila naše mateřská instituce, to jest strana Evropských socialistů, je boj s hospodářskou krizí."

Stěžejním tématem Strany svobodných občanů do předvolební kampaně Evropského parlamentu bude negativní postoj k Lisabonské smlouvě. Radiožurnálu to prozradil zakladatel strany Petr Mach.

"Myslím, že budeme jedinou stranou v České republice, která jednoznačně deklaruje, že nechce Lisabonskou smlouvu. Ne, že bychom považovali stávající smlouvy za ideální, ale schválili je čeští občané v referendu a považujeme je ve srovnání s Lisabonskou smlouvou za lepší. Takže bychom si přáli nějakou jinou, lepší smlouvu, než máme teď."

O volbách do Evropského parlamentu jsme debatovali s Janem Zahradilem z Občanské demokratické strany v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Jeho záznam najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

O volbách do Evropského parlamentu jsme mluvili i v podvečerním Radiofóru s lídry eurokandidátek České strany sociálně demokratické Jiřím Havlem a Strany svobodných občanů Petrem Machem. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Europoslanci: Češi prosazují zpátečnický model fungování rodiny
Topolánek představil v Evropském parlamentu priority českého předsednictví
Prezident vyzval v novoročním projevu k účasti v evropských volbách
Europoslanci chtějí pracovní týden maximálně 48 hodin
Evropští poslanci chtějí trestat i zahraniční piráty silnic

Helena Šulcová, Lucie Toraková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme