Politici využili 1. máj k předvolební kampani. Na akci ČSSD vystoupil i šéf komunistů

Svátek práce si připomněly i politické strany, na řadě mítinků se sešli hlavně komunisté a sociální demokraté. Největší pozdvižení vyvolalo setkání ČSSD v Chomutově, kde promluvil i předseda komunistů Vojtěch Filip. Podle šéfa pražské ODS jde o jasný náznak budoucí plánované spolupráce levicových stran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (vpravo) hovoří s účastníkem prvomájových oslav ve Vyškově | Zdroj: ČTK

Strany využily prvomájových setkání k tomu, aby lidem ukázaly své kandidáty pro volby do Senátu a krajských zastupitelstev. Nikde nechyběla hudba, stánky s občerstvením, balonky a stranické propagační materiály.

V Praze se komunisté i sociální demokraté vystřídali u Křižíkovy fontány na Výstavišti v Holešovicích, ODS sezvala lidi na Petřín.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politické prvomájové mítinky sledovala redaktorka Lucie Husárová

Komunisté se jako vždy sešli první, už v 9 hodin ráno se na pražském Výstavišti vyhrávalo, zazněly protivládní projevy a nechyběl ani tradiční účastník této akce – někdejší generální tajemník předlistopadové KSČ Milouš Jakeš.

„Ten sem chodí často a rád, snad ani nikdy nechyběl, což je obdivuhodné při jeho věku. Je vidět, že i když není členem KSČM, tak jsou mu podobné akce blízké a najde si tu nějaké jednotlivce, kteří ho obejmou,“ uvedl poslanec KSČM Jiří Dolejš.

Extremisté se střetli na pražském Můstku, házeli po sobě lahve, kameny i křupky

Číst článek

Na prvomájovém mítinku sociální demokracie v Chomutově překvapivě promluvil i předseda komunistů Vojtěch Filip. Podle serveru Novinky.cz to bylo za účasti špiček ČSSD, třeba hejtmanky Jany Vaňhové nebo místopředsedkyně strany Marie Benešové.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka pozvání šéfa komunistů kritizuje. Sám by prý Filipa na takovou akci nepozval.

Podle místopředsedy strany Jiřího Dienstbiera v tom však žádný problém není: „Já jsem si tu informaci přečetl, vzal jsem ji na vědomí. Na jednom z více než 150 našich setkání, které po republice pořádáme, vystoupil tento zástupce komunistické strany. Já bych z toho nedělal žádné zásadní závěry.“

Prvomájové oslavy provázejí protivládní nálady, o pořádek se starají těžkooděnci

Číst článek

Jinak to vidí občanští demokraté. Předseda pražské ODS a primátor Bohuslav Svoboda chápe účast šéfa komunistů na oslavách ČSSD jako jistý náznak dalšího vývoje. „To znamení říká, že jejich rozhodnutí o tom, že s komunisty nikdy, dostává velmi zásadní trhliny a že se ta spolupráce připravuje,“ míní Svoboda.

Pro ČSSD přitom stále platí takzvané bohumínské usnesení, které spolupráci s komunisty na vládní úrovni zakazuje. Stále častěji se ale nyní debatuje o jeho možné změně nebo zrušení.

Lucie Husárová 1, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme