Převaha liberálů, minimum politicky pasivních. Co o vás vypovídá výsledek politického testu?

Vyplnili jste test politického zařazení, který přinesl v minulém týdnu server iROZHLAS.cz? Potom vám možná vyšlo, že jste vysokoškolsky vzdělaný městský liberál. Z více než 69 tisíc vyplněných dotazníků byla právě tato varianta nejčastější.

Data Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průměrný výsledek testu politické orientace | Foto: Michal Zlatkovský

Test politické orientace, který na základě modelu Medianu připravil server iROZHLAS.cz, vyplnili čtenáři celkem 69 097×. Z nasbíraných dat, která jsou anonymní a nelze je nijak propojit s konkrétními uživateli, vyplynulo zastoupení jednotlivých voličských skupin mezi čtenáři.

Proč vás test vyhodnotil jako skutečného křesťana, když jste ateista?

Číst článek

Vůbec největší skupinu - 54 procent čtenářů - tvoří lidé, které test na prvním místě označil za městské liberály. S velkým odstupem následují skuteční křesťané (20 procent) a materialisté (16 procent). Vůbec nejméně, jedno procento, je politicky pasivních a mladých a těkavých. Jednotlivé kategorie charakterizuje v rozhovoru sociolog Daniel Prokop.

Test nejčastěji vyplňovali vysokoškoláci. Téměř 41 procent čtenářů uvedlo, že má magisterské vzdělání. Následuje středoškolské a bakalářské vzdělání, pouze základní vzdělání má jen 2,7 procenta odpovídajících.

Z nabízených kategorií se vyplňující zařazovali spíše do těch s vyššími měsíčními příjmy. Téměř čtvrtina z nich zadala příjem mezi 25 a 40 tisíci korunami, skoro pětina pak přes 40 tisíc. Příjem nad 20 tisíc byl uveden v celkem 59 procentech odpovědí.

Michal Zlatkovský, Jan Boček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme