Politická scéna reaguje na Grossovu ochotu k rezignaci
Stanislav Gross poprvé oznámil, že by mohl odejít z funkce premiéra. Po jednání předsednictva ČSSD včera nabídl koaličním partnerům jednorázovou dohodu o vytvoření proevropské vlády. V té by nebyli významní představitelé ani jedné ze tří stran. V čele nového kabinetu by stál znovu sociální demokrat.
"Ta varianta jasně obsahuje to, že bych rezignoval na funkci předsedy vlády poté, co bude tento projekt připraven, aby tady nebylo nějaké období politické nestability," oznámil Stanislav Gross po jednání předsednictva a poslaneckého klubu ČSSD.
Novou iniciativu sociálních demokratů přivítal prezident Václav Klaus. Před svým odletem do Říma prohlásil, že takové řešení je připraven umožnit. Klaus znovu zopakoval, že je připraven pověřit sestavením nové vlády někoho z ČSSD. Podle prezidenta by tak krize mohla rychle skončit: "Mohu vás ubezpečit, že na rychlost toho řešení já tlačit budu. Nebudu tlačit na to, jak se mezi sebou dohodnou. Ale na tempo a rychlost tlačit budu."
Křesťanští demokraté jsou připraveni se sociálními demokraty jednat. Jejich předseda Miroslav Kalousek ale upozornil, že personální obsazení vlády za KDU-ČSL je suverénním rozhodnutím lidovců. Unionisté podle místopředsedy Františka Pelce postoj ČSSD uvítají. "Vítáme ho proto, protože splňuje náš základní předpoklad, že to bude hledání bez spolupráce -ať už skryté nebo očividné - s komunisty."
Krok sociálních demokratů naopak ostře kritizuje ODS a KSČM. Podle místopředsedy občanských demokratů Ivana Langera jde ze strany ČSSD o trapné kupecké handlování. KSČM bude o politické situaci jednat dnes na zasedání svého výkonného výboru. Komunistický šéf Miroslav Grebeníček už včera ale uvedl, že nebude mlčet, pokud se do vlády dostanou "nevýznamní a odborně nepřipravení nýmandi".
ČSSD poprvé řekla, kdo by mohl být novým premiérem. Šéf poslanců Michal Kraus potvrdil Mladé frontě Dnes jako možného kandidáta našeho velvyslance při Evropské unii Jana Kohouta. Strana prý zvažuje i další osoby. Čtyřiačtyřicetiletý Kohout je zkušený diplomat s praxí v jednání s bruselskou administrativou, nemá ale vládní zkušenost a ani není členem parlamentu. Je sice členem ČSSD, nezastává v ní ale žádnou vysokou funkci. Podle tisku byl v letech 1986 až 1989 členem komunistické strany. Jeho životopis na internetových stránkách ministerstva zahraničí to ale neuvádí.