Politická špička bude dál konzultovat nákup stíhaček
Předsedové sociální demokracie, ODS, Unie svobody a lidové strany se večer dohodli, že budou pokračovat v konzultacích o výběrovém řízení na nové nadzvukové taktické letouny pro armádu.
Jasně jsme si strukturovali otázky, které je ještě třeba před konečným rozhodnutím zodpovědět. První je zásadní fundamentální debata o potřebnosti těchto stíhaček, navazují dále otázky finanční, ekonomické a podobné, řekl novinářům po schůzce předseda ODS Václav Klaus. Předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman uvedl, že jednotlivé politické strany se liší například v důrazu na výši a strukturu takzvaných offsetových programů, které mají nákup podle zadání vlády provázet.
Podle zadávací dokumentace mají offsetové programy, tedy zpětné investice do českého průmyslu, dosáhnout 150 procent ceny stíhaček, což může být až 150 miliard korun. ODS však podle Klause otázku offsetů považuje za okrajovou, přičemž nesmí ovlivnit zásadním způsobem otázku: stíhačky ano nebo ne.Ministr obrany Vladimír Vetchý vypsal výběrové řízení na nové stíhačky 10.ledna. Zeman připomněl, že tento krok neznamená definitivní rozhodnutí o nákupu, neboť nakonec žádný z kandidátů nemusí být vybrán. Klaus i předseda Unie svobody Karel Kühnl nicméně kritizovali, že vláda s nimi začala konzultovat okolnosti tendru až poté, co bylo výběrové řízení vypsáno.