Politická špička o reformě české armády

U prezidenta Václava Havla se na Pražském hradě předsedové obou komor parlamentu a čtyř parlamentních stran kromě komunistů shodli na nutnosti reformy ozbrojených sil České republiky. Výsledky schůzky tlumočil novinářům Václav Havel - on i jeho hosté vyjádřili shodu na potřebě armády vysoce mobilní, schopné rychle a pružně reagovat v nejrozmanitějších situacích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká republika zároveň potřebuje armádu dobře vycvičenou a moderně vyzbrojenou. Postupnými reformami by měla být profesionální do několika let. Plán vlády přitom předpokládá profesionalizaci armády od roku 2007.

"Život, svoboda a majetek lidí jsou dnes ohroženy podstatně jiným způsobem, než kdykoli dosud v dějinách," zdůvodnili potřebu reformy čeští politikové v prohlášení, které přečetl Havel.

O nutnosti reformovat armádu utvrdil českou politickou reprezentaci i teroristický útok na USA. Nová ohrožení je podle politiků nutno "ještě důsledněji než dosud promítnout nejen do koncepčních materiálů týkajících se bezpečnosti státu a do podoby všech systémů, které mají tuto bezpečnost chránit, včetně zpravodajských služeb", ale právě i do armádní reformy.

Reforma a profesionalizace armády podle nich vyžaduje odbornou rozpravu i shodu politických sil a jednoznačnou podporu veřejnosti.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme