Politická špička o reformě české armády

U prezidenta Václava Havla se na Pražském hradě předsedové obou komor parlamentu a čtyř parlamentních stran kromě komunistů shodli na nutnosti reformy ozbrojených sil České republiky. Výsledky schůzky tlumočil novinářům Václav Havel - on i jeho hosté vyjádřili shodu na potřebě armády vysoce mobilní, schopné rychle a pružně reagovat v nejrozmanitějších situacích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká republika zároveň potřebuje armádu dobře vycvičenou a moderně vyzbrojenou. Postupnými reformami by měla být profesionální do několika let. Plán vlády přitom předpokládá profesionalizaci armády od roku 2007.

"Život, svoboda a majetek lidí jsou dnes ohroženy podstatně jiným způsobem, než kdykoli dosud v dějinách," zdůvodnili potřebu reformy čeští politikové v prohlášení, které přečetl Havel.

O nutnosti reformovat armádu utvrdil českou politickou reprezentaci i teroristický útok na USA. Nová ohrožení je podle politiků nutno "ještě důsledněji než dosud promítnout nejen do koncepčních materiálů týkajících se bezpečnosti státu a do podoby všech systémů, které mají tuto bezpečnost chránit, včetně zpravodajských služeb", ale právě i do armádní reformy.

Reforma a profesionalizace armády podle nich vyžaduje odbornou rozpravu i shodu politických sil a jednoznačnou podporu veřejnosti.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme