Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Politické hádky: Zrušit, či nezrušit 'ekozakázku' za miliardy

Ministerstvo financí varuje vládu, že případné zrušení státní zakázky na odstranění starých ekologických škod by bylo velmi riskantní. Kdyby se obří tendr v hodnotě 115 miliard korun podle ministerských právníků odvolal, státu by hrozily i žaloby od účastníků soutěže. K zastavení tohoto projektu vládu přitom poslanci vyzvali už minulý rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plechovka plovoucí ve vodě | Foto: Fotobanka stock.xchng

„My vládě doporučíme to, aby tendr nerušila. Podle současně platného zákona tuto státní zakázku zrušit ani nejde, protože pro to nejsou žádné důvody. Existuje jediná možnost, jak tento tendr ukončit bez jakýchkoli následků. Vláda by musela obdržet nabídku, a tu by poté odmítla,“ popisoval celou situaci vrchní ředitel ministerstva financí Tomáš Uvíra.

Přehrát

00:00 / 00:00

ekologie.mp3

„Pro mě je zkrátka principiálně nepřijatelné, aby vláda nebo ministerstvo financí zcela vědomě porušovaly zákon,“ dodal Uvíra.

Odstranění zátěží v jedné obří zakázce má podle ministerstva financí přinést finanční úspory a zrychlení sanace ekologických škod. Kritici soutěže ale naopak tvrdí, že tendr může připravit státní kasu o desítky miliard korun.

Zátěž se musí odstranit rychle

„Jsou na to dva názory. Ten první mluví o tom, že ekologická zátěž se musí odstranit co nejrychleji, protože vláda se zavázala k tomuto kroku už před dvaceti lety a v některých lokalitách se stále nic neděje. Druhý aspekt je efektivita – a to v této chvíli vědět nemůžeme, protože neznáme nabídku. To, že tendr připraví státní kasu o desítky miliard korun, je tak v této chvíli jen spekulace,“ doplnil vrchní ředitel ministerstva financí.

Termín uzávěrky tendru už byl jednou posunut na pozdější dobu. Nabízí se tak otázka, kdy bude nový termín?

Přehrát

00:00 / 00:00

tendr.mp3

„Ještě to není úplně jasné, protože čekáme na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, kde leží ještě návrhy dvou neúspěšných subjektů. A my bychom neradi rozjížděli tento projekt s tím, že se nám za měsíc za dva můžou tyto subjekty do hry vrátit, a my tak celý proces budeme muset znovu rozjíždět. Můj osobní odhad je, že celý projekt se na vládu dostane koncem roku 2010,“ konstatoval vrchní ředitel ministerstva financí Tomáš Uvíra.

ČSSD chce zakázku zrušit

Stínový ministr životního prostředí Petr Petržílek z ČSSD je přesvědčen, že by tendr měl být zrušen. Jako hlavní argument pro tento krok uvádí, že celý projekt nezaručuje podmínky rovné soutěže.

„V této zakázce nám podobné principy chybí, zvlášť kvůli nízkému počtu potenciálních dodavatelů ve výběrovém řízení. Dále hrozí korupce u subdodavatelů a hrozba samolikvidace samotného dodavatele před splněním jeho závazků,“ vysvětloval Petr Petržílek.

„Dále si myslíme, že není zcela jasná zadávací dokumentace, také to vypadá, že požadavek na obrat uchazečů není úplně vyrovnaný. Jeho výše by mohla vyřadit velké množství konkurentů. Stejně tak se nám nelíbí požadavek na referenci v ekologických sanacích. Je totiž formulován tak, že výběr uchazečů zužuje. My jsme pro, aby zkrátka existovalo jediné hodnotící kritérium – a to by byla cena,“ doplnil stínový ministr životního prostředí.

Skládka odpadků | Foto: Fotobanka stock.xchng

Bývalý ministr financí a současný místopředseda TOP 09, za kterého bylo výběrové řízení na zakázku vypsané, Miroslav Kalousek, tvrdí, že díky bezpečnostním mechanismům, které tendr obsahuje, má stát záruky, že za své peníze dostane dobrou práci. A s tím souhlasí i senátor této strany Bedřich Moldan.

„Jsem přesvědčen, že například nebrat v úvahu kritérium zkušenosti ohledně sanačních prací, není vůbec rozumné. Tady přece nejde o nějakou zakázku typu postavit most, kde existuje kalkul, kolik to dopředu může stát. U této ekozakázky to prostě možné není. Jedná se o obrovské množství sanací, kdy se teprve v budoucnu ukáže, kde, co a jak bude stát. Jestli to bude česká, nebo zahraniční firma, to je jedno, ta společnost hlavně musí vědět, co dělá,“ uzavřel Bedřich Moldan.

Veronika Sedláčková, Petr Král, Jan Cigánik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme