Politické špičky ke shodě o ČT nedospěly

Předsedové ODS, ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody Václav Klaus, Miloš Zeman, Jan Kasal a Karel Kühnl nedospěli ke společnému stanovisku k současné situaci v České televizi. Přiznali to po dnešním čtyřhodinovém jednání. V rozhovoru s novináři uvedli, že určité návrhy týkající se ČT nyní čekají od poslanců svých stran, kteří se zabývají mediální problematikou, a také od čtvrtečního jednání sněmovní komise pro sdělovací prostředky a sněmovního kulturního výboru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zeman uvedl, že nástrojem pro řešení situace v ČT je nový zákon o ČT, který má vláda projednat ve středu. Kabinet podle premiéra požádá sněmovnu, aby tuto předlohu projednala ve stavu legislativní nouze, tedy urychleně. Takový postup za sněmovnu podpořil její předseda Klaus, který dnešní jednání šéfů čtyř stran inicioval. Sněmovní jednací řád také vládě umožňuje obrátit se na dolní komoru s žádostí, aby předlohu projednala a schválila hned v prvním, nikoli ve trojím čtení.

Klaus schůzku komentoval: „Apel čtyř předsedů politických stran mohl mít svůj smysl jen tehdy, jestli by byl apelem všech čtyř, a pokud není všech čtyř, není možné, aby měl nějaký jasný a viditelný cíl… Někteří kolegové přišli na schůzku s natolik jednostranným požadavkem, že nebylo možné nalézt řešení.“ Klaus zdůraznil, že byl připraven ke kompromisu a že „nevýsledek“ schůzky může zvýšit eskalaci politické situace v ČR.

„Jsem přesvědčen, že všechna případná řešení je nutno hledat v mezích zákona a platných pravidel,“ napsal Klaus navíc v písemném prohlášení vydaném po schůzce. Uvedl, že o těchto řešeních je připraven dále jednat. Schůzka podle něho potvrdila to, že současné dění v ČT je pro některé politiky jen zástupným problémem a záminkou k prosazování vlastních politických cílů. Řekl také, že se nemůže smiřovat s tím, že část pracovníků ČT televizi „hrubě zneužila“ pro hlásání svých požadavků.

Miloš Zeman řekl, že ČSSD nemá námitky proti výzvě k rezignaci Hodače, ovšem pouze za předpokladu, že k odstoupení budou vyzváni i ti pracovníci ČT, kteří vyzývali k porušování zákona o ČT a dalších norem. Odmítl také „jakékoli maoistické, trockistické nebo jakékoli jiné kulturní revoluce, které spočívají v tom, že skupina zaměstnanců, která je s něčím nespokojena, vyzývá k odstoupení svých šéfů“.

Pro Jana Kasala by bylo schůdnou cestou k vyřešení situace v ČT odvolání nebo odstoupení Hodače. „Je třeba poctivě říci, že tuto vůli jsme u našich partnerů nenašli,“ řekl po schůzce.

Jeho slova podpořil iKarel Kühnl: „Velmi mě mrzí, že jsme se nebyli schopni na takové výzvě (aby Hodač rezignoval) shodnout, respektive že pan předseda Zeman podmínil takovou výzvu i výzvou k odstoupení té druhé strany.“ Shoda mezi účastníky schůzky panovala podle Kühnla na tezi, s níž přišel Klaus a podle níž události kolem ČT poškozují všechny strany sporu, ale i ČR. Kühnl také uvedl, že velmi rozdílné názory měli předsedové stran na to, zda mají zaměstnanci ČT právo na zvolený způsob protestu. „Já se domnívám, že mají, kolegové Klaus a Zeman se domnívají, že nemají,“ vysvětlil Kühnl.

Na dnešní schůzku, kterou svolal Klaus, nebyli pozváni komunisté. Šéf jejich poslanců Vojtěch Filip dnes poskytl ČTK kopii dopisu, kterou v této souvislosti zaslal Klausovi. „Považuji Vaše jednání za důkaz politické nekultury… Takové jednání není a nikdy nemůže být jednáním ústavního činitele, ale možná že bývá znakem různých předsedů politických stran provinčního charakteru,“ napsal Filip Klausovi.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme