Politické špičky: O důchodové reformě budou jednat experti

O budoucnosti důchodů budou jednat odborníci. Shodli se na tom vedoucí představitelé pěti parlamentních stran. Chtějí do poloviny dubna ustanovit komisi expertů, která posoudí tři základní varianty, o nichž se nejvíce se mluví. "Nedosáhli jsme kompromisu, pouze jsme se vydali na cestu k němu," řekl premiér Vladimír Špidla.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

P. Mareš, V. Špidla a M. Topolánek

P. Mareš, V. Špidla a M. Topolánek | Foto: Stanislav Peška

Česká populace stárne, lidí v důchodovém věku přibývá a současný penzijní systém do budoucna není schopen zajistit přijatelné důchody. Proto se nad chystanou důchodovou reformou večer opět sešli lídři jak koalice, tak opozice. Politici se shodují, že kvůli současnému demografickému vývoji je třeba změnit výpočet penzí, na podobě nového modelu mají ale vláda a opozice rozdílné názory.

O budoucí podobě důchodového systému bude jednat tým odborníků. Novinářům to po sobotním večerním jednání představitelů všech parlamentních stran řekl premiér Vladimír Špidla. Tým podle něj posoudí tři základní varianty, o nichž se nyní diskutuje. Tato východiska po schůzce představil premiér Vladimír Špidla: "Těmito variantami jsou takzvaný DB systém, což je v zásadě systém současný, druhou variantou je NDC systém zdánlivých administrativních účtů, který do debaty vnáší sociální demokracie. A třetí systém je systém Bawarigův, což je v zásadě hypotéza, kterou do debaty vnáší Občanská demokratická strana. Tyto základní systémy budou dále posuzovány," poznamenal Špidla. Tým expertů má být sestaven do půli dubna.

ČSSD zastupoval premiér Vladimír Špidla a ministři Zdeněk Škromach a Bohuslav Sobotka, Unii svobody její předseda Petr Mareš. Jednání se na Úřadu vlády účastnil i předseda ODS Mirek Topolánek, který se původně omluvil, nepřijeli naopak šéfové KDU-ČSL Miroslav Kalousek, a to ze zdravotních důvodů, a předseda KSČM Miroslav Grebeníček. Lidovce na schůzce reprezentoval první místopředseda strany Jan Kasal a komunisty poslanci Pavel Kováčik a Jaroslav Gongol.

Představa koalice vychází ze švédského modelu. Systém by byl stále financován průběžně, ale každý pojištěnec by měl svůj virtuální účet, do kterého by se promítaly skutečné vklady.

Další možností je dobrovolné rozhodnutí pojištěnců ukládat si část odvodů na soukromé účty u penzijních fondů. Zejména ODS je však k návrhům z dílny ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha značně kritická.

První schůzka k reformě byla už v lednu

Koaliční a opoziční strany začaly společně jednat o důchodové reformě už v lednu. Jejich předsedové se tehdy sešli ve Strakově akademii poprvé. Shodli se na tom, že změna důchodového systému vyžaduje širokou podporu. Znovu se sejdou poté, co penzijní reformu projednají jednotlivé strany samostatně.

Premiér Vladimír Špidla věří, že kompromis najdou do konce nynějšího volebního období - tedy přibližně do dvou let: "Není nejmenších pochyb o tom, že pokud nastane úspěšný proces, že výsledek (ale ten nemohu předvídat, ani nevím, zda k němu dospějeme), těžko bude pod razítkem jednoho politického uskupení."

"Nutné změny důchodového systému vyžadují širokou podporu politických sil. Lze najít kompromis, i když cesta k němu bude určitě svízelná," zdůraznil v lednu premiér. Vláda by chtěla ještě v tomto pololetí předložit parlamentu základní principy penzijní reformy. Pokud by byla úspěšná, lze konkrétní návrhy právních norem očekávat o rok později.

Špidlův kabinet prosazuje takzvaný švédský model, který by měl odrážet výši předchozích příjmů, zároveň by však žádný důchod neměl klesnout pod 1,2 násobek životního minima. Na takzvaném fiktivním účtu by se měly objevit veškeré finance, které každý z nás během svého života do systému odvede. Na konečné podobě reformy se však chce vládní koalice dohodnout s parlamentními opozičními stranami.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach říká, že to je základní podmínkou změn důchodového systému: "To je v zájmu občanů České republiky, aby měli jistotu, za jakých podmínek půjdou do důchodu. Bez ohledu na to, jaká vládní konstelace kterých politických stran tady bude v budoucnosti vládnout," zdůraznil Škromach.

Občanská demokratická strana je pro zavedení minimálního starobního důchodu, který by nebyl založen na systému zásluhovosti. Odvody na sociální pojištění by měly být nižší a lidé by se sami rozhodovali, co s ušetřenými prostředky učiní.

Další posun věkové hranice pro odchod do důchodu je nepřijatelný pro KSČM. Argumentují vyšší nezaměstnaností. Reforma by podle nich měla být postupná a bez zhoršování sociální situace lidí.

Milan Kopp, Zuzana Bančanská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme