Politické špičky se o ČT neshodly

Neúspěchem skončila schůzka předsedů ODS, ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody k situaci v České televizi. Předseda ODS Václav Klaus na ní navrhl svým protějškům, aby společně vyzvali stávkující zaměstnance k ukončení nezákonné okupace části budovy ČT a nelegálního vysílání a aby Hodačovi „umožnili normální činnost“. Hodače a jeho lidi by pak podle Klause měli vyzvat, aby zmrazil personální změny a znovu zvážil některé výpovědi zaměstnancům ČT.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z vyjádření šéfů stran po schůzce vyplynulo, že čtyřkoaliční představitelé podporovali v zájmu uklidnění situace v ČT odstoupení Hodače. Klaus a šéf ČSSD Miloš Zeman ale soudili, že kompromis by se měl týkat nejen Hodače, ale i vzbouřených zaměstnanců ČT.

Zeman uvedl, že nástrojem pro řešení situace v ČT je nový zákon o ČT, který má vláda projednat ve středu.

Stávku odborů, která v ČT v pondělí vypukla, kromě Českomoravské konfederace odborových svazů a Asociace samostatných odborů podpořila i Mezinárodní federace novinářů a vyzvala Evropskou unii a Radu Evropy, aby přiměly ČR zavrhnout počínání generálního ředitele ČT Jiřího Hodače.

K situaci v ČT zasedá její rada a přestože její místopředseda Václav Erben opět vyzval Hodače k odchodu, nikdo se k němu nepřidal. Předseda rady Miroslav Mareš a radní František Mikš navíc ani nepředpokládají, že rada dnes Hodače odvolá.

Ten oznámil jména lidí,kteří mají nahradit čtyři klíčové televizní pracovníky, jež odvolal. Výkonem funkce finančního ředitele ČT pověřil Jindřicha Beznosku, funkcí vedoucího právního a personálního útvaru Věru Valterovou a na post ředitele výroby a techniky jmenoval Jana Nováka. Funkcí ředitele programu pověřil šéfa brněnského televizního studia Zdeňka Drahoše, který ji ale „vzhledem k aktuální situaci v brněnském studiu ČT“ odmítl. Potvrdil však, že jeho dosavadní loajalita k Hodačovi trvá.

Tým ředitelky zpravodajství Jany Bobošíkové v 16. hodin omylem odvysílal reprízu pondělních zpráv. Chybu způsobil podle Dušici Zimové omyl technika. Krizový výbor ČT pak konstatoval, že záměna relací dokazuje, že tým Bobošíkové zprávy natáčí předem.

Část revoltujících zaměstnanců stále setrvává ve zpravodajském sále ČT. Soudní rozhodnutí o vyklizení prostor takzvaného velína nelze očekávat v nejbližších hodinách, protože žádost o rozhodnutí o vyklizení prostor obsahuje formální nedostatky.

Petici, která protestuje proti způsobu jmenování Hodače, už podepsalo přes 120.000 lidí. Naopak pod výzvu Občanská podpora legálního vedení ČT se podepsalo 3500 lidí.

Několik tisíc lidí večer opět podpořilo před budovu zpravodajství České televize v Praze stávkující zaměstnance.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme