Politické strany a hnutí odevzdaly kandidátky do senátních a krajských voleb

Kandidátky pro říjnové senátní a krajské volby jsou odevzdané. V 16 hodin vypršela lhůta, ve které mohly strany a hnutí žádat o registraci svých kandidátů. Strany můžou kandidátky ještě dva týdny doplňovat a upravovat. V řadě krajů jdou do voleb současní hejtmani, jinde jsou na první příčce jména jiná - třeba Jaroslav Palas z ČSSD v Moravskoslezském kraje už znovu kandidovat nechce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

TK TOP 09, která představila své kandidáty na hejtmany pro krajské volby 2012 | Foto: Filip Jandourek

Sociální demokracie v Moravskoslezském kraji zvolila současného náměstka hejtmana Miroslava Nováka. Lídrem občanských demokratů se stal ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko David Sventek.

Lídrem ODS v Olomouckém kraji se stala předsedkyně občanského sdružení Muzeum olomoucké pevnosti Markéta Záleská, která několik let pracovala v poslanecké kanceláři Ivana Langera. Společnou kandidátku TOP 09 a STAN povede poslanec Bořivoj Šarapatka a sociální demokraté vysílají Jiřího Rozbořila.

Ve Zlínském kraji se pokusí křeslo regionálního vládce obhájit sociální demokrat Stanislav Mišák. Kromě jiných se mu postaví také lidovec Jiří Čunek. Bývalý předseda křesťanských demokratů se po čtyřech letech vrací do krajské politiky jako lídr kandidátky. Čeká ho ale také obhajoba senátní funkce.

Krajské volby proběhnou letos na podzim společně s volbami do Senátu. Hlasování se uskuteční v pátek 12. října 2012 od 14 do 22 hodin a v sobotu 13. října 2012 od 8 do 14 hodin. Hlasovací lístky lidé obdrží nejpozději tři dny před zahájením voleb. Pokud volič hlasovací lístky neobdrží, získá je přímo ve volební místnosti. Tam také obdrží dvě obálky – šedá je pro krajské volby a žlutá pro senátní volby.

Proti dosavadní velké koalici sociálních demokratů, ODS a lidovců se takzvanou Zlínskou výzvou postavili Starostové a nezávislí s TOP 09. Na post hejtmana si proto dělá naděje i předseda jejich poslaneckého klubu Petr Gazdík.

Sociální demokraty v Jihomoravském kraji znovu povede hejtman Michal Hašek. Lídrem opoziční ODS je dlouholetý ředitel krajského úřadu a současný blanenský místostarosta Jiří Crha. Důležitým hráčem ve volbách budou lidovci. V čele jejich kandidátky znovu stojí Stanislav Juránek, který po zřízení krajské samosprávy vedl hejtmanství dvě volební období.

Funkci hejtmana chce v Královéhradeckém kraji obhájit sociální demokrat Lubomír Franc, který na Náchodsku také kandiduje na senátora. Lídrem ODS je Miroslav Plass. Na kandidátce Věcí veřejných se objevila statkářka Ludmila Havránková - známá sporem o pozemky pro dostavbu dálnice D11.

Za VV půjde do voleb statkářka Havránková, Bárta kandidovat nebude

Číst článek

O přízeň voličů v Pardubickém kraji se uchází rekordní počet politických stran a hnutí. Strany postavily do čela kandidátek relativně neznámé tváře. Zemanovci ale vsadili na odborářského předáka Jaromíra Duška a na bývalého manažera pardubického hokejového klubu Zbyňka Kusého, který dnes vede Slavii.

V kraji Vysočina budou o post hejtmana bojovat dva ortopedi. Sociální demokracie vysílá dosavadního hejtmana a zároveň ortopeda pelhřimovské nemocnice Jiřího Běhounka a lídrem KDU - ČSL je Vít Kaňkovský, ortoped a traumatolog nemocnice Havlíčkův Brod.

V Jihočeském kraji bude za ČSSD kandidovat dosavadní hejtman Jiří Zimola. Za ODS senátor a starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa. KSČM vysílá poslance Petra Braného.

O křeslo hejtmana v Plzeňském kraji se naopak nebude ucházet bývalý předseda poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta, který je nepravomocně odsouzený za korupci. V kraji tak proti sobě budou stát především dvě politické osobnosti – současný hejtman Milan Chovanec z ČSSD a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS.

Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil povede ODS v podzimních krajských volbách v Plzeňském kraji | Foto: ČTK

V Karlovarském kraji dosud vládne koalice ČSSD a KSČM. Obě strany jdou do voleb s maximálním počtem kandidátů, tedy s 50 lidmi. Obdobný počet staví do voleb i další strany a hnutí. Jako jedničku ČSSD nasazuje do voleb hejtmana Josefa Novotného. Komunisty vede do krajských voleb Jaroslav Borka. Získat zpět vládu nad krajem by chtěla ODS, která nasadila na kandidátku řadu nových tváří, včetně lídra Petra Šindeláře. Stranu TOP 09 povede Jan Horník.

V Ústeckém kraji povede ČSSD do voleb hejtmanka Jana Vaňhová, ODS má za lídra bývalého primátora Děčína Vladislava Rašku a komunisté Oldřicha Bubeníčka. Za stranu LEV21 kandiduje bývalý předseda ČSSD a premiér Jiří Paroubek. Mezi kandidujícími stranami chybí Věci veřejné, jejichž bývalý místopředseda Tomáš Jarolím povede kandidátku hnutí Nespokojení občané.

Klára Samková kandiduje na prezidentskou funkci bez podpory TOP 09

Číst článek

Podzimní krajské volby v Libereckém kraji budou bez hejtmana Stanislava Eichlera z ČSSD, ten bude kandidovat do Senátu na Jablonecku. Sociální demokraté postaví do čela krajské kandidátky novou tvář - bývalou učitelku Lenku Kadlecovou. S velkými ambicemi jde do voleb nově založené politické hnutí Změna pro Liberecký kraj odvolaného libereckého primátora Jana Korytáře. Do voleb jde ve spojení se Stranou zelených.

Novým lídrem sociálních demokratů ve Středočeském kraji se stal místo stíhaného Ratha senátor a příbramský starosta Josef Řihák. Současná hejtmanka Zuzana Moravčíková, která byla na původní kandidátce druhá a po Rathově zatčení usilovala o post volební jedničky, skončila na sedmém místě. Občanské demokraty povede do voleb mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati. TOP 09 poslankyně Helena Langšádlová.

Jana Kosová, Petr Medek, Michaela Vydrová, Roman Verner, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme