Kanada 6:1 Česko

Politické strany dostaly čísla do voleb

O číslech politických stran, se kterými by šly do sněmovních voleb, je rozhodnuto. Vylosovala je dnes Státní volební komise. V přípravě volebního klání pokračuje přesto, že není jasné, kdy k urnám půjdeme.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Losování čísel pro říjnové volby | Zdroj: ČTK

K náhodně vybíraným obálkám s názvy stran se dnes před kamerami přiřazovala náhodně losovaná čísla. A to kvůli potvrzení, že losování nikdo nezmanipuloval.

Jak vysvětlil Vladimír Řepka z ministerstva vnitra, volební čísla slouží hlavně ke snazšímu rozlišení volebních uskupení.

"Dnes vylosovaná čísla strany používají pouze při volbách na kandidátních listinách. Strany je také samozřejmě mohou používat v předvolební kampani, ale primárně jsou určena pouze pro tisk hlasovacích lístků," uvedl Řepka.

Pokud se bude volit začátkem října, občanští demokraté budou kandidovat s číslem 16. Sociální demokraté stejně jako při posledních volbách dostali desítku. KSČM tentokrát získala číslo 22, KDU-ČSL osmičku, TOP 09 šestku a Strana zelených devítku.

Komise se znovu sejde ve čtvrtek a bude se zabývat tím, jak rozhodl Ústavní soud o stížnosti poslance Miloše Melčáka na neústavnost jednorázového rozpuštění sněmovny. Do čtvrtka můžou také krajské úřady vyškrtnout kandidáta nebo odmítnout registraci některé kandidátní listiny.

Komise se zatím rozhodla pokračovat v přípravách říjnových voleb kvůli jejich hladkému provedení. Pokud by ústavní soudci zákon o předčasných volbách zrušili a parlament se dohodl na vypsání voleb nových, musela by se podle Řepky čísla zřejmě losovat znova.

"Ale netušíme, jaké znění zákona předloží poslanci ve sněmovně, takže počkejme na jednání Státní volební komise a rozhodnutí Ústavního soudu. Teprve potom lze říct, jak bychom dále postupovali," dodal Řepka.

Martin Hromádka, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme