Politické strany mají přidělená čísla pro předčasné volby. Rozhodl los

Státní volební komise vylosovala politickým stranám čísla, která je budou reprezentovat v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. Čísla určuje los náhodně pro každé volby vždy znovu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby | Foto: Český rozhlas

ČSSD pro předčasné volby do Poslanecké sněmovny obdržela číslo 1, KSČM má 21. TOP 09 získala 4, ODS 6. ANO 2011 získalo číslo 20, SPOZ 15, KDU-ČSL 11 a Úsvit 17. Strana Zelených bude mít číslo 23.

Hlasovací lístky dostane každý volič do poštovní schránky v předstihu, nejpozději den před volbami. Pokud někdo lístky nedostanete, ztratí je nebo je zapomene doma, ve volební místnosti bude k dispozici dost náhradních.

Voleb se může zúčastnit každý občan České republiky, kterému je alespoň v druhý den voleb nejméně 18 let.

K volbám je nutné přinést platný průkaz totožnosti - občanský průkaz nebo cestovní pas.

Hra čísel

Podle marketingového konzultanta Viléma Rubeše v sobě přidělená čísla nesou i reklamní význam, protože si v sobě nesou archetypální symboliku.

„Pokud by tu symboliku nepoužila samotná strana, tak si ji tam sami dosadí voliči,“ říká Vilém Rubeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Maketingový konzultant Vilém Rubeš shrnuje, jakou roli mohou hrát přidělená čísla v předvolební kampani

Nejvíce je společensky sdílený symbolický význam u čísel jako je 1 nebo sedm, protože se používají i ve slovních spojeních jako‚být jednička‘ nebo ‚šťastná sedmička‘.

„Speciálně pro méně známé politické subjekty nebo pro takové účelové bloky a koalice, které mají mnohdy dlouhé názvy, plné vznešených slov, to číslo je přímá zkratka mezi tváří mého oblíbeného kandidáta a lístkem, který chci vhodit do volební urny,“ domnívá se Vilém Rubeš.

Obráceně to ale podle něj nefunguje: méně zapamatovatelné číslo obvykle nemá špatný vliv na volební šance stran s velkým zázemím i voličskou základnou.

„Navíc šikovný politický marketér najde v každém čísle nějaký význam,“ uzavírá Vilém Rubeš a dodává, že jedním z hravých marketingových postupů je také „udělat z nedopatření záměr“, čímž i čísla s negativními konotacemi jako třináctka se mohou stát předností politického uskupení.

Předčasné parlamentní volby se budou konat v pátek 25. a sobotu 26. října.

Martin Karlík, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme