Více než čtvrtina politických stran má neprůhledné hospodaření, varuje dohledový úřad

Více než čtvrtina existujících politických stran má neprůhledné hospodaření. Při kontrole finančních zpráv za loňský rok to zjistil Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. O výsledku kontroly ve středu informoval v tiskové zprávě. Většinou jde o menší neparlamentní subjekty.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Více než čtvrtina existujících politických stran má neprůhledné hospodaření, zjistil dohledový úřad. (Ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zprávu za hospodaření v loňském roce mělo odevzdat 256 politických stran a hnutí. Úřad i přes urgence ke konci května obdržel pouze 177 úplných a dalších 12 neúplných finančních zpráv. Subjektů, které zprávu nedodaly vůbec, bylo o 19 víc než u finančních zpráv za rok 2017.

„Celkem se jedná o 68 stran a hnutí, které se v případě neodevzdání výroční zprávy vystavily správnímu řízení, ve kterém úřad může uložit sankci až 200 tisíc korun. V případě, že tyto subjekty nepředložily ani zprávu za rok 2017, podá náš úřad vládě návrh na pozastavení jejich činnosti,“ uvedl Jiří Navrátil, člen úřadu a koordinátor agendy hospodaření politických stran a hnutí.

Těmto stranám hrozí kromě finančního postihu i pozastavení činnosti, případně rozpuštění. Podle zjištění úřadu jde o menší neparlamentní strany a hnutí. Žádná z nich neměla v loňském roce nárok na státní příspěvek za činnost, jehož výplatu podmiňuje právě předložení výroční zprávy.

‚Trollícímu ANO‘ hrozí za pochybení ve volbách statisícové pokuty. Nezveřejnilo seznam dárců

Číst článek

„Alarmující je počet stran, které ani po opakovaných urgencích svou zprávu nepředložily. Těchto subjektů je více než čtvrtina z celkového počtu stran a hnutí, které se v ČR účastní politického života,“ dodal Navrátil.

Odevzdání výroční zprávy je podle zákona jednou ze základních povinností každé politické strany nebo hnutí.

Zprávy na svém webu zveřejňuje právě Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, aby jejich prostřednictvím mohla veřejnost kontrolovat financování politického života.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme