Politické strany pokračují ve volební kampani podle plánů

Politické strany v České republice pokračují v kampaních pro podzimní předčasné volby i přesto, že Ústavní soud v úterý zpochybnil termín říjnových voleb. Většina hlavních stran zatím vydala za kampaň pouze část z plánovaného rozpočtu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby 2009 | Foto: Jan Rosenauer

Nejvíce peněz chtějí hlavní politické strany vložit do horké fáze kampaně, která se právě v těchto dnech rozbíhá. Sociální demokracie, která zahájila ostrou část kampaně ve čtvrtek v Ostravě, celkový rozpočet na kampaň nezveřejnila.

ODS, která ve čtvrtek zase vyrukovala s klipem zaměřeným proti předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi, chystá vydat na kampaň 228 milionů korun.

Případné odložení voleb by podle politologa Josefa Mlejnka mohlo politickým stranám uškodit finančně. "Pokud by se volby odložily na hodně daleký termín, například na prosinec nebo na příští rok, tak jim hrozí to, že jim dojdou peníze a budou se muset zadlužit," řekl Rádiu Česko politolog Josef Mlejnek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politické strany pokračují ve volebních kampaních, a to i přesto, že Ústavní soud zpochybnil termín říjnových voleb. Ve vysílání Rádia Česko byl politolog Josef Mlejnek.

"Strany jsou jako velké firmy - najaly si agentury, nechaly vytisknout billboardy. To nejde zastavit ze dne na den. Tím spíš asi budou tlačit na to, aby volby proběhly buď v původním plánovaném termínu nebo co nejdříve," řekl Mlejnek s tím, že otázkou také je, co situace udělá s voliči.

"Politiku už tak lidé vnímají dost problematicky. Teď do toho vstoupí další zmatky okolo termínu voleb, a to může část voličů docela odradit od toho, aby vůbec šli hlasovat. Takže dopady by mohly být spíš negativní než pozitivní," domnívá se Mlejnek.

Podle některých politologů by v případě odsunutí voleb mohly strany podat na stát žalobu a požadovat finanční kompenzace za náklady vynaložené na kampaň. Některé malé strany tímto krokem už pohrozily.

"Mohl by to být důsledek odložení voleb. Mohly by uspět buď přímo u českých soudů. Anebo, kdyby se obrátily na soudy mezinárodní, tak by mohly teoreticky uspět s tím, že je český stát připravil o peníze. Samozřejmě by záleželo na tom, jak konkrétně tu žalobu podají," řekl Rádiu Česko politolog Josef Mlejnek.

Přečtěte si také:
Nejvyšší ústavní představitelé považují konání voleb za zásadní veřejný zájem
Přípravy na předčasné říjnové volby pokračují beze změn
Předčasné volby by mohly být začátkem listopadu
Politici se shodli: chceme volby v původním termínu
Předsedové obou parlamentních komor jsou pro brzký termín voleb
Generální sekretář Ústavního soudu: Rozhodnutí o odkladu bylo jediným řešením
Právníci: ÚS si prodloužil čas na posouzení Melčákovy stížnosti
Politické špičky budou na Hradě řešit, jak dál po verdiktu ÚS
Klaus svolává na Hrad mimořádnou schůzku kvůli rozhodnutí ÚS
Předčasné volby může ovlivnit ústavní stížnost poslance Melčáka

Lenka Buriánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme