Politické strany zveřejnily svá účetnictví, VV řeší neprůhledné sponzorské dary

Finanční zprávy o svém hospodaření odevzdala Poslanecké sněmovně zatím zhruba polovina stran a hnutí. Odeslat je měly do konce března. Z parlamentních stran vloni skončili ve ztrátě jen komunisté, řadu otázek ale vyvolaly sponzorské dary Věcí veřejných.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 13.3.2012, Vít Bárta

Poslanecká sněmovna 13.3.2012, Vít Bárta | Foto: Filip Jandourek

Nejmenší vládní strana si na štědrost dárců rozhodně nemůže stěžovat. Alespoň to vyplývá z výročních finančních zpráv.

Věci veřejné v loni získaly o 15 milionů korun víc než v roce předešlém a sponzoři jí věnovali více než například ČSSD nebo TOP 09, tedy stranám, které mají mnohem větší členskou základnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do výročních zpráv politických stran nahlédla ve Sněmovně i reportérka Václava Marešová

Navíc média začala upozorňovat na to, že ne všechny dárce je možné dohledat. Více než šest milionů korun totiž strana měla dostat od firem, které vlastní neprůhledné společnosti se sídlem v Panamě.

Poslanec VV Michal Babák vysvětloval, že za společnostmi stojí brněnský advokát Daniel Musil, a nejde proto o neznámého dárce.

Podle místopředsedkyně strany Kateřiny Klasnové budou VV původ sponzorských darů řešit zítra na jednání vedení strany. Zatím nemá potvrzené, že se mezi sponzory někdo s anonymními akciemi je.

„Věci veřejné prosazují zrušení anonymních akcií a jsme jediní, kdo ve vládě takto velmi intenzivně na tom lpí. Takže já jsem sama zvědavá, jak si celou situaci vysvětlíme,“ řekla Klasnová ve vysílání Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O financování politických stran mluvil v Ozvěnách dne předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc

Sociální demokracie už žádá, aby vládní strany zveřejnily skutečné sponzory, kteří jim poskytli finanční dary. Pokud to neudělají do příští schůze Poslanecké sněmovny, pak tento problém ČSSD otevře na jednání sněmovny.

„Na mě to působí tak, že pan Babák zase čaroval, a pokud se chce zbavit jakéhokoliv nařčení či podezření, tak je potřeba, aby nejen on a Věci veřejné, ale všechny strany minimálně za loňský rok zveřejnily skutečné dárce, tedy ty, kteří stojí za těmi konkrétními firmami,“ uvedl předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

Nejvíc získala ODS

Většina politických stran už své hospodaření zveřejnila. Občanská demokratická strana měla zisk 140 milionů korun. K tomu jí podle mluvčího Tomáše Bartovského pomohl i prodej bývalého sídla strany v centru Prahy.

„Důležitým faktorem v hospodářském výsledku byl prodej našeho bývalého stranického sídla na Praze 1, který se promítl do hospodaření ODS příjmem ve výši 40 milionů korun. To samozřejmě po odečtení zůstatkové ceny tohoto majetku,“ upřesnil Bartovský.

Financování stran pohlídá nový úřad, vzniknout by mohl už příští rok

Číst článek

Například sociální demokraté vykázali přebytek 70 milionů a podařilo se jim splatit zhruba pětinu dluhu, který vznikl před sněmovními volbami. Podle místopředsedy ČSSD Martina Starce totiž strana hodně šetří. Stranické kasy ale provětrají podzimní volby do zastupitelstev krajů a senátu.

„My budeme dál pokračovat v úsporném programu a nepochybně je jasné, že v průběhu roku budeme naše hospodaření neustále zpřesňovat s cílem dosáhnout a letos velmi slušného výsledku, který se bude blížit vyrovnanému rozpočtu,“ řekl Starec.

Přehled hospodaření zatím odevzdala do sněmovny víc než polovina politických stran, další ale mohou ještě dorazit. Do finančních zpráv může nahlédnout kdokoli, a to v knihovně sněmovny až do konce roku.

Václava Marešová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme