Politické strany zveřejňují hospodaření. Nejvíce ušetřila ODS

Poslanecká sněmovna dnes odpoledne zveřejní financování politických stran. Odevzdané výroční zprávy jsou podmínkou toho, aby strany dostaly příspěvek na své fungování. Pokud by přehled svého hospodaření nedodaly, může jim soud i pozastavit činnost.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 13.7.2011

Poslanecká sněmovna 13.7.2011 | Foto: Filip Jandourek

Většina politických stran už své hospodaření zveřejnila. Ze stran zastoupených ve sněmovně loni fungovaly se ztrátou jen komunisté. Dluhy se jim zvedly o 57 milionů.

Sociální demokraté vykázali přebytek 70 milionů. Podařilo se jim splatit zhruba pětinu dluhu, který vznikl před sněmovními volbami.

Nejvíce ušetřila ODS. I díky prodeji svého sídla na Jánském vršku vydělala více než 140 milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn dne byli redaktorka Hospodářských novin Marie Valášková a komentátor Radiožurnálu Petr Nováček

Otázky novinářů vyvolalo účetnictví Věcí veřejných. Vedení strany vyvracelo nejasnosti kolem sponzorů strany. Podle některých informací se měli milionoví dárci skrývat za anonymní akcie a firmy na Panamě. Podle vedení Věcí veřejných jsou ale dárci konkrétní a dohledatelní lidé.

Ale například firmy Kastelis a Malepar, které vlastní neprůhledné firmy registrované v Panamě, loni poslaly Věcem veřejným dohromady přes šest milionů korun. Poslanec Michal Babák říká, že za nimi stojí brněnský advokát Daniel Musil.

Věcem veřejným klesají preference, pokud se nestane zázrak, do příštího parlamentu se zřejmě nedostanou. Přitom v minulosti významně oslovily sponzory.

„Já si to dokážu vysvětlit jediným možným způsobem. Je to splátka nebo vyrovnání čehosi, co se už stalo. Věci veřejné mají na starost ministerstvo dopravy. Tam jsou Ředitelství silnic a dálnic, opravy, velké státní zakázky. Netvrdím, že to tak je,“ říká komentátor Radiožurnálu Petr Nováček a pokračuje:

„Jen si myslím, že právník, který kromě jiného zručně zakládá nejrůznější společnosti, by mohl takovou věc zařídit tak, aby to nevypadalo špatně. Nemusí to být ani v rozporu se zákonem. Jinak si nedovezu vysvětlit, proč někdo straně, která přestává být perspektivní, spadla na tři procenta, investoval tak velké peníze. Nezdá se, že by se mu vrátily.“

Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme