Vyloučit Rusňáka z ANO a vrátit jeho dar, nařídil Babiš. Brněnský primátor to odmítl

Předseda ANO Andrej Babiš v pátek nařídil jihomoravské organizaci hnutí, aby vrátila dar od podnikatele Davida Rusňáka a navrhla jeho vyloučení. Brněnský primátor Petr Vokřál z ANO ale navrhne pro Rusňáka jen pozastavení členství v hnutí. Vrátit dar zatím odmítl. Rusňák je mezi lidmi, které vyšetřuje policie kvůli únikům informací z trestních řízení a policejních databází.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Majitel investiční skupiny DRFG David Rusňák

Majitel investiční skupiny DRFG David Rusňák | Foto: Anna Vavríková/MAFRA/Profimedia

„Pro nás je nepřijatelné, abychom měli takové sponzory. Okamžitě jsem nařídil krajské organizaci Jihomoravského kraje, protože to je jejich sponzor, aby ten dar vrátili a aby podali návrh na vyloučení pana Rusňáka z hnutí," řekl předseda ANO Andrej Babiš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olomoučtí žalobci zatýkají kvůli obřím únikům ze spisů. Obvinili i elitního expolicistu. Kauzu sleduje i analytička ČRo Marie Bastlová

Brněnský primátor Petr Vokřál prý bere Babišův návrh na vědomí, přesto chce vyčkat na další dění.

„Jsem toho názoru, že bychom měli pozastavit členství do vyřešení celé kauzy. Vycházím z principu presumpce neviny. Měli bychom oficiálně vědět, o jaká obvinění jde, než přikročíme k dalším krokům," uvedl Vokřál.

Vrácení daru by pak zvážil až ve chvíli, kdy se případně prokáže vina podnikatele. „Je to dar člena hnutí a nevidím tam žádnou příčinnou souvislost. Pan Rusňák byl jedním ze sponzorů, já jsem byl dalším. Museli jsme dohromady poskládat financování. Pokud by se nějaké zásadní provinění prokázalo, může to mít důsledek, že dar vrátíme," dodal Vokřál.

Rusňák dal podle něj na kampaň v komunálních volbách v roce 2014 přes milion korun. Začátkem příštího týdne se sejde krajské předsednictvo, které bude o celé situaci jednat. Krajská předsedkyně Taťána Malá je nyní na pracovní cestě v Číně.

Rusňák je zeť náměstkyně Schillerové

Majitel investiční skupiny DRFG David Rusňák podniká v nemovitostech, telekomunikacích či teplárenství. Zároveň je zetěm náměstkyně ministra financí pro daně a cla Aleny Schillerové, kterou před několika dny hnutí ANO navrhlo do funkce ministryně financí. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ale tuto nominaci začátkem týdne odmítl.

Zátah kvůli únikům: policisty navedla nahrávka exdetektiva Švábenského, který spáchal sebevraždu

Číst článek

Sobotka má prý o kauze informace jen z médií a odmítnutí Schillerové do čela ministerstva financí zdůvodnil už dříve.

„Neměl jsem a nemám jakékoliv jiné informace než ty, které se dnes objevily v médiích. I pro mě to bylo překvapení. Ale pokud je to pravda a pan Rusňák bude obviněn, tak to jen potvrzuje ty argumenty, které jsem použil," uvedl premiér.

Předseda vlády v pondělí uvedl, že Schillerová nese odpovědnost za pomalý přístup ke kontrolám firem, které vydaly jednokorunové dluhopisy. Právě kauza kolem těchto obligací byla jedním z důvodů pro Babišovo odvolání. Sobotka také v pondělí uvedl, že Schillerová by byla Babišovou prodlouženou rukou v úřadu, a premiérovi vadilo i to, že podle něj prosazuje represivní způsob výběru daní.

Alena Schillerová | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Odpovědnost je podle Premiéra nyní na ANO, protože hnutí Schillerovou navrhovalo a Rusňák je jeho sponzorem. „Mně se teď nechce komentovat věci, které čteme na internetu. Takže nechci spekulovat, nicméně tyto informace spíš zpochybňují pozici paní náměstkyně, pokud se skutečně potvrdí," dodal Sobotka.

Babiš ale v pátek odmítl spojování Rusňákova případu s nominací Schillerové. „Nemá to nic společného. Ne každý můžeme za svoji rodinu nebo za svoje děti, takže já tam nevidím žádnou souvislost," řekl.

Olomoučtí žalobci zatýkají kvůli obřím únikům ze spisů. Obvinili i elitního expolicistu

Číst článek

„Paní Schillerová měla jasné předpoklady dělat tu funkci a nemá to nic společného s případem pana Rusňáka, který pro nás je nepříjemné překvapení a my se distancujeme od toho, co dělal," doplnil předseda ANO.

Rozsáhlou kauzou úniků z policejních spisů se zabývá Vrchní státní zastupitelství v Olomouci ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou. V případu jde o úniky informací z trestních řízení a policejních databází.

Obviněno je podle České televize 18 lidí, kromě Rusňáka jsou to údajně také elitní policisté jako člen Generální inspekce bezpečnostních sborů Miroslav Palán nebo bývalý policista z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Michal Ratajský.

Kdo je David Rusňák?

Osmatřicetiletý podnikatel David Rusňák je majitelem firmy David Rusňák Family Group (DRFG) založené v Brně roku 2011, která se zabývá především investicemi, ale spadá pod ní celá síť dalších firem. Hospodářské noviny loni odhadly, že Rusňák ovládá majetek v hodnotě zhruba tří miliard korun.

Majitel investiční skupiny DRFG David Rusňák | Foto: Hynek Glos/DRFG/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license

Jeho nástup na podnikatelskou scénu byl poměrně raketový. Začínal téměř z nuly, dlouho patřil mezi zcela neznámá podnikatelská jména. Před několika lety ale začal sponzorovat arénu, ve které hraje brněnská hokejová Kometa, tím se dostal do širšího povědomí veřejnosti.

Rusňák je členem organizace Brno-Černovice. Není zastupitelem a nemá politickou funkci. Jeho manželka Petra je radní Brna a byla za Vokřálem na druhém místě kandidátky. Vokřál v pátek vyloučil, že by její činnost na radnici souvisela s manželovou podnikatelskou činností.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme