Je to pro nás zpětná vazba, řekl Fiala k rozhodnutí Senátu zamítnout novelu pandemického zákona

Premiér Petr Fiala (ODS) považuje čtvrteční rozhodnutí Senátu zamítnout novelu pandemického zákona za zpětnou vazbu. Čeští občané ale podle něj lepší právní rámec pro zvládání koronavirové pandemie potřebují. Koalice bude v následujících dnech řešit další postup.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marián Jurečka, Petr Fiala, Vít Rakušan a Markéta Pekarová Adamová při jednání Poslanecké sněmovny.

Marián Jurečka, Petr Fiala, Vít Rakušan a Markéta Pekarová Adamová při jednání Poslanecké sněmovny. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Také podle vicepremiéra, ministra vnitra a předsedy STAN Víta Rakušana Česko potřebuje normu, která pomůže lépe zvládat pandemii a další krizové situace. Věří, že se ve sněmovně najde většina k přijetí novely.

Pokud nebude pandemický zákon, bude muset vláda vyhlásit nouzový stav, řekl Válek senátorům

Číst článek

Podle předsedy SPD Tomia Okamury se plně se potvrdilo tvrzení jeho hnutí, že je pandemický zákon zmetek a je potřeba ho zrušit. Vyjádření dalších lídrů stran ČTK shání.

Senát zamítl spornou novelu pandemického zákona, která zejména rozšiřuje možnosti vydávání protikoronavirových opatření a prodlužuje rovněž účinnost zákona z konce února na konec listopadu. Senátoři poukazovali na možnou protiústavnost některých ustanovení a kritizovali zrychlené schvalování ve stavu legislativní nouze. Vládní předlohu, která by rovněž uzákonila nařizování karantény nebo izolace krátkou textovou zprávou, znovu posoudí sněmovna. Poslanci by o ní mohli hlasovat příští týden.

Novelu horní komora zamítla hlasy 32 z 61 přítomných senátorů, proti zamítnutí jich bylo 22. Senátoři nejprve hlasovali o schválení, které neprošlo o jediný hlas. Pro schválení zvedlo ruku 30 členů horní komory z 61 přítomných, proti jich bylo 29. V Senátu mají většinu strany vládní koalice, jejich zákonodárci ale hlasovali na rozdíl od sněmovny nejednotně. Výbory se už ve středu na stanovisku k předloze neshodly. Zatímco zdravotnický výbor ji podpořil, ústavně-právní doporučil zamítnutí.

„Je to pro nás zpětná vazba. Nadále jsme přesvědčeni, že čeští občané lepší právní rámec pro zvládání pandemie potřebují. V následujících dnech budeme v koalici řešit další postup,“ sdělil Fiala.

Vyzývám k toleranci a respektu. Bojovat proti pandemii můžeme jedině společně, řekl Vystrčil

Číst článek

Rakušan považuje pandemický zákon za potřebný. „Je mi líto, že se nám o tomtéž nepodařilo přesvědčit také Senát. To, že zákon neschválil, mě mrzí, ale respektuji to: i to patří ke skutečné demokracii, kde vláda není ‚automatem na moc‘,“ uvedl. Normu ale podle něj Česko potřebuje. Věří, že sněmovna ji nakonec přijme.

Podle Okamury se plně potvrdilo tvrzení SPD, že je pandemický zákon zmetek a je potřeba ho zrušit. „Navíc hlasování vládních senátorů ukazuje, že je koalice v rozkolu, a premiér Fiala nemá podporu ani u svých senátorů,“ poznamenal. Předchozí sněmovní schvalování se kvůli obstrukcím poslanců SPD protáhlo i s přestávkami na zhruba 35 hodin.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve čtvrtek uvedl, že zhruba do poloviny března potřebuje zákonný rámec pro protikoronavirová opatření v domovech pro seniory a ve zdravotnických zařízeních, jinak by musel požádat kabinet o vyhlášení nouzového stavu. Přislíbil, že ohledně vydávání restrikcí bude zdrženlivý.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme