Politikům už všechny prohřešky neprojdou. Přestává je chránit doživotní imunita

Politici budou před trestním stíháním chráněni jen po dobu výkonu mandátu. Dneškem přišli o doživotní imunitu. Začíná totiž platit norma, která je o tuto výsadu připravuje. Poslanci a senátoři si omezení imunity schválili na jaře po několika letech marných pokusů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 19. března 2013 | Foto: Filip Jandourek

Poslance nebo senátora ale policie nebude moci stíhat i nadále v případě, že ho jeho kolegové během výkonu mandátu nevydají. Současná sněmovna například takto odmítla zbavit imunity poslance Stanislava Humla.

Ve většině případů ale zákonodárci policii vyhověli – například u bývalé ministryně obrany Vlasty Parkové nebo exhejtmana Davida Ratha.

Zákonodárci se snažili omezit imunitu už od roku 1995. Ani poslední pokus ale neproběhl úplně hladce. Současný parlament hlasoval o zrušení této výsady hned dvakrát. Při prvním schvalovaní ústavní normy ji odmítl Senát. Norma neprošla jen o jeden hlas, a to i kvůli tomu, že v horní komoře ten den chyběla většina senátorů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslance a senátory už nechrání doživotní imunita

I na podruhé ale zazněly kritické hlasy. Proti zrušení doživotní imunity hlasoval například poslanec TOP 09 Daniel Korte.

„Otevíráme tady dveře čemusi, co nedohlížíme. Například: poslanec ví, že jakmile skončí jeho mandát, propadne trestnímu stíhání – a co udělá? Bude si za každou cenu chtít udržet mandát do skonání věků, aby nemohl být stíhán. Víme, že předvolební boj je hlavně o penězích, a tady otevíráme dveře korupci, o jaké se nám ani nesní.“

Někteří senátoři z ODS zase chtěli,aby se imunita vztahovala jen na projevy v parlamentu. S návrhem neuspěli.

S výslednou podobou normy je spokojená šéfka poslanců Věcí veřejných Kateřina Klasnová. Ta upozorňuje, že doživotní imunita byla jedna z nadstandardních výhod českých zákonodárců.

„V žádné jiné evropské zemi a ani v USA není trestně-právní imunita doživotní, jak dokazuje i studie parlamentního institutu. Právě tuto raritu, která má v Česku tradici od první ústavy z roku 1920, předloženou novelou rušíme. Podotýkám, že za takto široké pojetí trestně-právní imunity byla Česká republika kritizována na mezinárodní úrovni,“ připomíná Klasnová.

Petráková by omezila i přestupkovou imunitu

„Myslím, že by bylo potřeba omezit i tzv. přestupkovou imunitu. Neshledávám důvod, proč by měli být poslanci a senátoři v tomto ohledu chráněni. Zcela oprávněná je naopak imunita ohledně projevů na půdě parlamentu. Co se týče doživotní imunity, praxe ukáže, jestli je dané omezení dostatečné,“ říká projektová koordinátorka organizace Oživení Lenka Petráková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O omezení doživotní imunity mluvila ve vysílání projektová koordinátorka organizace Oživení Lenka Petráková

Změnu vítá i právnička Transparency International Radka Pavlišová. Zákonodárci by ale podle ní měli řešit i samotný mandát poslanců a senátorů.

„Nemyslím si, že je třeba rozsah imunity dále omezovat. Daleko závažnější problém spatřuji v tom, že pravomocně odsouzený poslanec či senátor může nadále vykonávat svůj mandát, pokud se jej sám o své vůli nevzdá. A neexistují právní nástroje, jak jej mandátu zbavit.“

Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme