Politolog: Fádní kampaň i aktuálnost témat zvyšují šance regionálních uskupení

V Česku se právě rozhoduje o novém složení krajských zastupitelstev a o třetině křesel v Senátu. Volby, považované za svého druhu hlasování o bilanci koaliční vlády, rozhodnou, jestli si dominantní pozici na krajské úrovni udrží sociální demokraté. Výsledky ale budeme znát nejdřív zítra pozdě večer.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ČR začaly volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu

V ČR začaly volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu | Foto: Filip Jandourek

Ve volebním chování lidí se odráží mnoho faktorů. Lidé preferují jednotlivé kandidáty či skupiny podle priorit v regionálních tématech, síly osobnosti kandidátů či dění na celostátní politické scéně.

„Krajské volby představují z pohledu volebního chování zvláštní meziprostor mezi volbami do obecního zastupitelstva a volbami do poslanecké sněmovny,“ vysvětluje František Bartoš, analytik sociologické agentury ppm factum, která pro Český rozhlas zpracovávala předvolební průzkumy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dosavadní průběh voleb hodnotili ve večerních Ozvěnách dne analytik sociologické agentury ppm factum František Bartoš a politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

Ve volbách do obecního zastupitelstva vycházejí lidé především z osobních zkušeností, pohled do poslanecké sněmovny zprostředkovávají média. Při volbách do krajů však lidem chybí osobní zkušenost. Navíc výzkumy prokázaly, že voliči nejsou dostatečně informováni a často ani neví, jaké mají krajské úřady kompetence.

„Obecně jim přisuzují daleko větší pravomoci, než ve skutečnosti mají,“ dokládá František Bartoš.

Volební spektrum navíc nenabízí zásadní osvěžení či příslib nového vzduchu v české politice. Krajské volby tudíž ani nemívají přesah do celostátní politiky. Do specifického vnímání těchto voleb se však může promítnout zkušenost s politikou jako celkem.

Lidé v Česku vybírají nová vedení krajů a třetinu senátorů

Číst článek

Ve volebních výsledcích se zřejmě odrazí také aféry, které v posledních měsících zasáhly i do nejvyšších pater politiky. Míra ovlivnění celostátními aférami nemusí však být na krajské úrovni vysoká.

„Přestože jsme byli svědky tolika afér, tak mně ta volební kampaň přišla taková trochu mdlá,“ říká politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Františka Bartoše byla také volební hesla příliš univerzální, obecná a těžko přiřaditelná k té které straně.

„Slogany by se daly použít napříč různými politickými subjekty, a proto se tato kampaň doopravdy zdá taková ne jakoby výrazná pro politické strany,“ dodává František Bartoš.

Díky regionálnímu charakteru voleb se tak zřejmě může stát, že předepsanou pětiprocentní hranici důvěry voličů přesáhnou i regionální uskupení, řešící palčivé problémy dané lokality.

Volit zatím přicházejí hlavně senioři. Volební kampaní se příliš neřídí

Číst článek

Radiožurnál se bude letošním volbám věnovat podrobně s jejich aktéry a komentátory, až se zítra uzavřou volební místnosti ve speciálním pásmu od 14 hodin.

Veronika Sedláčková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme