Politolog: Loajálního politika Vlčka smetl předvolební boj

Z traktoristy třetím nejvyšším ústavním činitelem. Příběh Miloslava Vlčka vypadá jako český sen. Ovšem s nepříliš heroickým vyústěním.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloslav Vlček | Zdroj: ČTK

Ačkoliv Vlček dělal všechno proto, aby se nezamotal do vysvětlování svých problémů s půjčkami a dotacemi, četl jen předem připravená prohlášení a před novináři z tiskových konferencí mizel po anglicku, stal se pravý opak.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za kariérou a pádem Miloslava Vlčka se ve vysílání Rádia Česko ohlédl politolog Vít Hloušek

Předseda jeho mateřské ČSSD Jiří Paroubek prohlásil, že se Vlček zesměšnil, což je podle něj pro politika mnohdy horší, než kdyby závažně selhal.

Za náhle uťatou kariérou předsedy Poslanecké sněmovny se ve vysílání Rádia Česko ohlédl politolog Vít Hloušek z brněnské Masarykovy univerzity. Připomněl, jak se vyučený traktorista a posléze ekonom v zemědělském družstvu dostal do politiky.

“Jeho příběh nám o politice říká následující: Když existuje loajální straník, který ničím zvláštním nevyniká, ale zároveň se chová v rámci své politické strany slušně a loajálně, tak může osáhnout docela dobré kariéry. Zároveň nám tento příběh říká, že ani postavení předsedy sněmovny nestačí k tomu, aby v případě nějakých problémů nebyl odstřelen,“ říká Hloušek.

Jak poznamenal, Vlčkův rychlý pád je především součástí předvolebního boje. „Možná, že kdyby se tyto problémy, které on má, objevily uprostřed volebního období, že by nebyl nucen tak rychle opustit pozice, ale teď je prostě pro sociální demokracii nepohodlný. Neviděl bych v tom nějaký komplot jeho nepřátel, protože ze začátku se ho strana včetně předsedy Paroubka snažila docela zarputile krýt, ale když zjistili, že to už není možné, tak ho prostě odstřelili,“ shrnul politolog.

Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme