Politolog: Povodně volby výrazně neovlivní

Z povodní na Moravě a Slezku se stalo hlavní téma nadcházejících parlamentních voleb. Politici se předhánějí s pomocí zaplaveným krajům. Posílají do postižených oblastí vlastní týmy, nebo alespoň finanční dary. Pomoci lidem v nouzi se snaží všechny hlavní politické strany.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy v Ostravě - Výškovicích

záplavy v Ostravě - Výškovicích | Zdroj: ČTK

Ruce si může mnout zejména sociální demokracie. V čele krajů, které zasáhly povodně, stojí sociálnědemokratičtí hejtmani a ti rozhodují o rozdělování pomoci obcím, tedy lidem a potenciálním voličům. Pomoc ihned po vypuknutí záplav slíbil i předseda Asociace krajů a hejtman Jihomoravského kraje, sociální demokrat Michal Hašek:

Přehrát

00:00 / 00:00

O vlivu povodní na parlamentní volby mluvil na Rádiu Česko politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci.

„My teď finalizujeme určitou inventuru, co mohou kraje, kde velká voda zatím neřádila, nabídnout svým kolegům v jiných krajích. Navazujeme také na loňský rok, kdy byly některé kraje taky postiženy. Loni jsme poskytli několik milionů korun pomoci. To byla finanční pomoc, dále nabízíme techniku správ a údržby silnic, vysoušeče a zvažujeme i další formy pomoci.“

Dobře na to šel i volební lídr ODS Petr Nečas. Vydal se do svého volebního regionu a v Rožnově pod radhoštěm bude pomáhat s organizací záchranných prací. Všechny hlavní politické strany už v pondělí oznámily, že přerušují volební kampaň v postižených regionech. ČSSD a TOP09 posílají do regionů peníze.

Manažeři stranických volebních týmů dobře vědí, co dělají, například v Německu v roce 2002 volby rozhodla reakce politiků na povodně.

Lidé mají jiné starosti, volby je netrápí

I přesto si ale politolog z Univerzity Palackého v Olomouci Pavel Šaradín nemyslí, že by povodně nějak výrazně ovlivnily volební výsledek: „Lokálně může dojít k nějakému přeskupení, ale lidé, byť jde o velice vážnou věc, jsou většinou rozhodnuti, koho půjdou volit nebo jestli půjdou k volbám. Skutečně by se muselo stát ještě něco mimořádnějšího, co by volební výsledek nějakým způsobem pozměnilo.“

Podle Šaradína lidé zasažení povodní budou mít jiné problémy než přemýšlet nad tím, která strana přislíbila nejrychlejší pomoc: „Lidé, kteří jsou postiženi povodní, budou mít hodně práce s tím, aby se dostali do normálního života před povodní, takže si dokážu představit, že spíše k volbám nepůjdou, než že by se přikláněli k politické straně, která nabízí rychlá účinná řešení.“

Technické zázemí funguje

Statistický úřad do včerejšího večera zkoušel systém zpracování a zveřejnění výsledků hlasování ve volbách do Poslanecké sněmovny, které proběhnou 28. a 29. května. Kvůli povodním na Moravě byla čtyři místa pro přebírání výsledků voleb nedostupná. Statistici proto museli využít provizorního řešení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zajištění technické stránky voleb po povodních mluvili na Rádiu Česko vedoucím oddělení zpracování výsledků voleb Českého statistického úřadu Pavel Kuklík a Dagmar Fialovou, tajemnice starosty Bohumína.

Podle vedoucího oddělení zpracování výsledků voleb Českého statistického úřadu Pavla Kuklíka nehrozí při parlamentních volbách kvůli povodním žádný zdržení při zveřejňování výsledků: „Že by se zdržely celkové konečné výsledky zatím nepředpokládáme.“

I tajemnice bohumínského starosty Dagmar Fialová potvrzuje, že v přípravách na volby nedošlo k žádným komplikacím: „Technickou stránku voleb by to ovlivnit nemělo, protože máme 19 volebních okrsků a žádná volební místnost nebyla zatopena. Technika by měla být v pořádku a i volební materiály byly všechny uchovány.“

Martina Mašková, Dana Votýpková, Lenka Rafaelová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme