Politolog: Rozruch kolem ministra Pospíšila je důsledkem krize vnímání politiky

Výkonná rada ODS se postavila za ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a dala mu čas na řešení problémů v resortu, i když není jasné, jak dlouhý. Ještě před večerní schůzkou výkonné rady ODS to však vypadalo, že počítá v resortu poslední dny a že jeho snaha očistit státní zastupitelství definitivně ztroskotá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil | Zdroj: ČTK

Spolustraníci ministrovi naznačovali, že ve funkci selhává, protože prý dopustil tzv. válku žalobců. Někteří byli ochotni mu dát na uklidnění situace maximálně sedm až deset dnů.

Ministr Pospíšil stručně doplnil: „Debata byla velmi věcná a já cítím podporu od svých spolustraníků.“

Podle politologa Ladislava Mrklase z institutu CEVRO, označovaného někdy za think-tank, čili ideovou základnu ODS, má politická strana, která politika do určité funkce vyslala, v problematické situaci dvě možnosti – buď tlaku podlehnout a odvolat ho, nebo mu vyjádřit maximální podporu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nad příčinami rozruchu kolem resrotu ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a řešením současné výbušné situace se zamýšlel ve Světě o deváté na Rádiu Česko Ladislav Mrklas ze společnosti CEVRO

„V tomto případě zvolila ODS druhou alternativu, která je docela logická, protože ODS se potýká s celou řadou dalších problémů a nechtěla situaci dále destabilizovat, co se týče nějakého vnitřního fungování,“ dodává Ladislav Mrklas.

Dalším důležitým aspektem je, že pokud by byl ministr Pospíšil nucen odejít, šlo by již o třetí odchod místopředsedy ODS z vlády.

Zda bude ministr Jiří Pospíšil schopen v pozici obstát, se ukáže tím, jestli prosadí kroky, do kterých se pustil. Jedná se zejména o odvolání státního zástupce Vlastimila Rampuly nebo alespoň o uklidnění a stabilizaci výbušné situace ve vlastním resortu.

„Zároveň k tomu přispějí i faktory vnitřní z hlediska ODS. Ta se v tuto chvíli nachází v takové situaci, kdy opravdu ve vládě má řekněme politiky, kteří nepatří do toho úplně nejvyššího patra stranické politiky. A je otázka, nakolik pro premiéra Nečase je tato situace udržitelná a jak se bude dále rozhodovat,“ soudí Ladislav Mrklas.

O odchodu Pospíšila se spekuluje měsíce

O odchodu ministra Jiřího Pospíšila z kabinetu se mluví už několik měsíců, ačkoli má v odborných kruzích slušné renomé a podařilo se mu prosadit důležité právní kodexy, občanský a trestní zákoník.

„V politice ne každý, kdo je úspěšný ve svém resortu, musí zároveň slavit velká vítězství ve vlastní politické straně. Může to být dáno celou řadou faktorů včetně toho, že jeho vnímání je poměrně pozitivní oproti celé řadě politiků, kteří mu to mohou do značné míry závidět,“ vysvětluje tento paradox Ladislav Mrklas.

Podle Ladislava Mrklase je ministr Pospíšil také mistrem zákulisního jednání, takže ve hře může být i strach, že by jeho silná pozice mohla ohrožovat i vedení ODS.

„Jsme svědky poměrně dost hluboké krize, jež se netýká jen České republiky a která je krizí nejen ekonomickou, ale i krizí vnímání politiky a možná i západního modelu demokracie. Jedním z příznaků je, že poměrně fatálně selhává stát při vynucování práva. Upřímně řečeno, nejsem si jist, jestli někdo ze současné politické reprezentace zná na tenhle problém řešení,“ shrnuje politolog Ladislav Mrklas.

Tomáš Pavlíček, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme