Politolog: Témata pro krajská referenda se budou vymezovat obtížně

Referendum - nástroj přímé demokracie, možnost, jak mají lidé více šancí mluvit do věcí veřejných, které se jich týkají. Říkají jeho příznivci. Pokud není závazné, nic nevyřeší, říkají mimo jiné jeho odpůrci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lidé

lidé | Foto: Jan Rosenauer

Zatím mají v Česku možnost vypsat referendum jen obce, včera sněmovna přehlasovala veto Senátu, a nově by tuto šanci měly mít i kraje. Ve sněmovně krajské referendum podpořila levice a Strana zelených.

Stanislav Balík, vedoucí katedry politologie Masarykovy univerzity v Brně, ale má o tomto novém institutu jisté pochybnosti, jak řekl v rozhovoru pro Rádio Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stanislav Balík hovořil o krajském referendu ve vysílání Rádia Česko

"Krajská referenda osobně vnímám jako ne úplně nejšťastnější nástroj ve chvíli, kdy ty naše kraje nejsou nějakými přirozenými celky. Jsou poslepovány často z velmi rozdílných celků, které k sobě ani třeba nemají nějaké přímé nebo historické vazby."

"A tím pádem budeme i velmi obtížně vymezovat témata, která mají být rozhodována takovýmto referendem," upozornil Stanislav Balík.

Podle sociálních demokratů by jedno z prvních krajských referend mohlo být o rozšiřování těžby na Mostecku a prolomení limitů. Politolog Balík si tím ale jist není.

"Nejsem si úplně jist, jestli je to téma pro referendum krajské. Jestli mají obyvatelé ze Šluknovského výběžku rozhodovat o Mostecku, nebo ne a jestli mají rozhodovat o Jiřetíně a dalších obcích."

Marika Táborská, Karolína Dubová, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme